Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Verslas

Plečiant verslą sprendžiamos ir socialinės problemos

Verslininkas Kęstutis Baranauskas baldų projektavimo ir gaminimo srityje dirba daugiau nei 20 metų.

Prieš kelerius metus Alytaus rajone įsikūrusi nestandartinių baldų gamybos įmonė „Dzūkų baldai“ bei šalia jos „Alytaus baldai“ ne tik plėtoja verslą, bet ir padeda spręsti ir socialines problemas – mažina nedarbą, įdarbina neįgalius asmenis, dalyvauja jaunimo profesinio orientavimo veiklose.


Trys įmonės vienose rankose
Verslininkas Kęstutis Baranauskas baldų projektavimo ir gaminimo srityje dirba daugiau nei 20 metų. Alytaus rajone prieš kelerius metus atidaryta baldinių ruošinių apdirbimo ir baldų gamybos įmonė  „Dzūkų baldai“ veiklą vykdo patalpose Balkūnų kaime, Miroslavo seniūnijoje. Šalia veikia ir dar viena įmonė „Alytaus baldai“, kurioje dirba neįgalieji. Įmonių grupei priklauso 2003 m. veiklą pradėjusi prekybos ir paslaugų įmonė Alytaus mieste UAB „Alsotana“.
Kaip pasakoja verslininkas K. Baranauskas, įmonė „Dzūkų baldai“ buvo įkurta, kad atliktų baldinių ruošinių gamybos paslaugą „Alsotanai“, „Alytaus baldams“ ir kitoms įmonėms. Buvo nupirktos patalpos, įrengimai gaminti baldų gaminimo sudedamąsias dalis. Įmonei augant ir plečiantis, pagrindinėmis veiklos kryptimis tapo standartinių ir nestandartinių viešiesiems ir privatiems objektams skirtų baldų gamyba. Jau kurį laiką gaminamas galutinis produktas – baldas. „Matom, kad ateityje „Dzūkų baldai“ bus kaip gamybos įmonė, gamins tam tikrus baldus tam tikriems užsakovams. Orientuojamės į projektų įgyvendinimą viešbučiams, kruiziniams laivams. Likę ir individualių užsakymų, tačiau nedaug“, – pasakoja įmonės atstovas K. Baranauskas.

Alytaus rajone, Balkūnų kaime, sėkmingai veikia įmonės „Dzūkų baldai“ ir „Alytaus baldai“.

Stipri komanda leidžia siekti gerų rezultatų
Pasak jo, įmonė nuolat plečia veiklą, atnaujinami įrengimai, modernizuojama gamyba, nes stovėti vietoje neleidžia konkurencija, užsakovo pageidavimai. Modernūs įrengimai leidžia kokybiškai įvykdyti užsakymus, nuo produkto kokybės priklauso klientų skaičius, tačiau, pasak didelę patirtį versle turinčio K. Baranausko, sėkmingai veiklai ne mažiau svarbi kvalifikuota komanda.


„Kai įsikūrė įmonė „Dzūkų baldai“, sustiprėjo gamybinė bazė, pradėjo burtis stiprūs žmonės, kurie sugeba parduoti. Svarbiausia tikėti tuo, ką darai – tada bus ir rezultatas“, – sako verslininkas K. Baranauskas.
Bendrovėje „Dzūkų baldai“ šiuo metu dirba apie 40 darbuotojų. Įmonė padeda spręsti ir socialines problemas, mažina nedarbą, didina rajono gyventojų užimtumą, sudaro sąlygas dirbti neįgaliesiems. „Dzūkų baldai“ kelerius metus vykdo valstybės finansuojamus vietinių užimtumo iniciatyvų projektus. Šiais metais pasinaudojus subsidija „Dzūkų balduose“ įkurtos šešios darbo vietos.
Socialinės įmonės statusą turinti įmonė „Alytaus baldai“ dalyvauja viešųjų pirkimų konkursuose, joje šiuo metus dirba aštuoni negalią turintys žmonės.
Įmonę „Dzūkų baldai“ galima būtų rodyti kaip lygių galimybių įgyvendinimo pavyzdį. Joje dirba nemažai moterų, į kurias atsigręžti paskatino darbo jėgos trūkumas. „Įdarbinę ir apmokę moteris dirbti prie įrengimų sprendžiame darbuotojų trūkumą, moterys dirba gerai“, – džiaugiasi verslininkas K. Baranauskas. O darbo jėga – tai viena pagrindinių įmonės problemų. „Baldų dizainerius, projektuotojus randame, jei ne vietoje, tai kitame mieste, o štai su darbuotojais gamyboje sudėtinga, ypač rajone. Apie pusė darbuotojų „Dzūkų balduose“ yra miesto gyventojai“, – sako K. Baranauskas. Kol kas baldų gaminimo įmonėse dirba tik vietiniai gyventojai, tačiau verslininkas jau pagalvoja ir apie darbuotojus iš Ukrainos ar Baltarusijos.

Baldas pirkėjo neieško


Konkurencija tarp baldininkų didelė, tačiau ją K. Baranauskas vadina partneryste ir bendradarbiavimu, tad atlaikyti nėra sunku. „Viskas priklauso nuo pačios įmonės stiprybių – kiek ji gali, ką gali. Labai didelės konkurencijos nejaučiame, nes mažesnės įmonės negali pagaminti didesnių kiekių. Mes nuolat atnaujiname įrangą, sertifikuojame gaminius, didelį dėmesį skiriame kokybei. Kiekvienas gamintojas randa savo pirkėjų“, – sako ilgametės patirties baldų gamyboje turintis K. Baranauskas.
Su produkcijos realizavimu įmonė sunkumų taip pat neturi – baldas pirkėjo neieško, nes gaminamas pagal užsakymą jį turi iš karto. „Didžioji dalis gaminių lieka Lietuvoje. Eksportuojame apie 20 proc. Sunku net pasakyti, į kurią valstybę daugiausiai. Neseniai gaminome baldus vienam Belgijos viešbučiui, o kruiziniai laivai stovi įvairiose valstybėse“, – sako verslininkas K. Baranauskas.
UAB „Dzūkų baldai“ baldų gamybos procese sunaudoja daug elektros energijos. Siekdama efektyviai ir ekonomiškai naudoti energetinius resursus, įmonė atliko energijos išteklių vartojimo mažinimo galimybių nustatymo įmonėje auditą, parengė finansavimo projektą saulės baterijų įrengimui.

Profesinis orientavimas
Dar viena UAB „Dzūkų baldai“ veikla – dalyvavimas profesinio orientavimo veiklose. Įmonėje apsilankę rajono mokiniai supažindinami su profesijomis. Specialistai paaiškina, ką veikia konstruktoriai, parodo baldų gaminimo procesą, kaip veikia įvairios staklės, kokios medžiagos naudojamos ir kiek daug darbo reikia įdėti, kad baldai būtų pagaminti, leidžiama pabandyti atlikti nesudėtingus darbus.
„Tokiuose profesinio orientavimo užsiėmimuose mokiniai gal atras kažką naujo ir įdomaus. Daug matęs patirčių užsienyje, kai prie įmonių įsteigiamos profesinio orientavimo mokyklos, kuriose moksleiviai mokosi ir dirba pačioje įmonėje, o baigę ją turi pirmumo teisę įsidarbinti. Pas mus taip pat būtų labai naudingas švietimo įstaigų ir gamybos bendradarbiavimas“, – sako verslininkas K. Baranauskas. Tačiau, jo nuomone, bendradarbiavimas su švietimo įstaigomis, darbuotojų trūkumą galbūt išspręstų tik iš dalies. K. Baranauskas pastebi, kad vis sunkiau rasti motyvuotų darbuotojų, kurie norėtų dirbti, stengtųsi atlikti darbą gerai, nuo ko priklauso ir darbo užmokestis.

%d bloggers like this: