Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Politika Verslas

Gamykla planuoja atidarymą, politikai ir visuomenė dvejoja dėl poveikio aplinkai

Verslininkas A. Stasiukynas tikina, kad veikla nebus kenksminga aplinkai.

Daina Baranauskaitė

Žinia, jog jau šį rudenį veiklą adresu Pramonės gatvė 1 žada pradėti mineralinių uolienų perdirbimo gamykla, visuomenę neramina dėl galimo poveikio aplinkai. Apie galimus pavojus prabilo ne tik kai kurie miesto tarybos nariai, kategoriškai pasisakė ir mieto meras.
Tuo tarpu įmonės „MS LT 01“ vadovas Andrius Stasiukynas tikina, jog jokios taršos nebus, laukia viešo svarstymo su visuomene, pasiruošęs atsakyti į visus rūpimus klausimus.

Verslininko planai – optimistiški
Alytuje, adresu Pramonės gatvė 1, jau šį rudenį planuoja duris atverti mineralinių uolienų perdirbimo gamykla. Vienas iš investuotojų, Andrius Stasiukynas, sako, jog planuojamos investicijos pirmame etape – 12 milijonų, solidžius atlyginimus gaus apie 70 gyventojų. Tiesa, pasklidus šiai informacijai, visuomenė tapo kritiška – po gaisro „Ekologistikoje“ apie galimas aplinkai pavojų keliančias veiklas niekas nenori nei girdėti. Viešai bei kritiškai pasisakė ir kai kurie tarybos nariai. Verslo sritį kuruojantis vicemeras Šarūnas Klėgeris siūlo vadovautis ne emocijomis, o ekspertų vertinimais.
„Dar praėjusiais metais rudenį UAB „MS LT 01“ kreipėsi į miesto savivaldybę pageidaudama Pramonės rajone vykdyti uolienų smulkinimo veiklą. Kadangi veikla reikalauja poveikio aplinkai vertinimo, miesto vadovai priėmė tokį sprendimą. Dabar emocinis fonas – gal artėjantys rinkimai. Kalbama, kad kažkas susitarė, sąmokslo teorijų daug. Čia veikla nėra vykdoma ir nebus vykdoma, jeigu neatitiks aplinkosauginių, nuotekų valymo, ugniagesių reikalavimų. Tikrai be skaidrumo, aiškumo tokia veikla nebus vykdoma. Bet jeigu atitiks aukštus keliamus reikalavimus, bus vykdoma“, – sakė vicemeras Š. Klėgeris.
Vienas iš investuotojų į gamyklą – alytiškis verslininkas A. Stasiukynas. Jis sako kaip tik dėjęs daug pastangų, kad ši įmonė būtų kuriama būtent Alytuje, mat neš didelę pridėtinę vertę.
„Prie šio projekto dirbame daugiau nei trejus metus. Tai mineralinės uolienos perdirbimo gamykla. Iš natūralaus produkto išskaidai visas sudedamąsias dalis, supakuoji ir vėl parduodi. Lietuvoje liks gal koks 1 procentas. Magnio sulfatas, tinkavimo mišiniai, 3D spausdintuvo mišiniai. Visa gamyba beatliekinė. Nei taršos, nei chemijos, nei pavojaus. Tikslas – sukurti tokią gamyklą. Daug kas siūlė daryti kituose miestuose, kitose šalyse. Daug teko įdėti pastangų, kad liktų investicijos Alytuje. Ypač sunku įtikinti po gaisro. Darėme ir statinio vertinimą po gaisro. Programa patvirtinta, tarnybos išdavusios leidimus. Liko paskutinis dalykas – pristatymas ir diskusija su visuomene“, – kalbėjo verslininkas A. Stasiukynas.
Būsimos gamyklos pastato vidus baigiamas sutvarkyti. Anot A. Stasiukyno, nuo idėjos iki šios dienos prabėgo treji metai. Šiais metais spalio mėnesį planuojama pradėti gamybą. Verslininkas atviras – nuo būsimų gamyklos patalpų iki jo šeimos namų – daugiau nei kilometras. Tikina, kad poveikio aplinkai studija vieša, galima su ja susipažinti, taršos esą nebus.
„Visas pastatas bus rekonstruotas. Kai kas komentuodamas kalba nekorektiškai. Aš ne politikas ir nepolitikuosiu. Mūsų dokumentai viešai prieinami. Mes jokios chemijos, užterštumo nedarysime. Aš pats gyvenu šalia. Mano mama gyvena, vaikai. Ar mes nenorime, kad Alytuje kurtųsi darbo vietos? Čia bus sukurta nuo 70 darbo vietų. Jeigu viskas gerai – iki 500 darbuotojų. Įmonė vykdys veiklą nuo medicininio magnio iki nanotechnologijų dalelių. Dėl to mes galėsime darbuotojams mokėti nuo 1500 iki 5000 tūkstančių“, – optimistiškai pasakojo A. Stasiukynas.

Meras dvejoja
Savo poziciją dėl gamyklos socialiniame tinkle pateikė ir Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis. „Noriu aiškiai ir atsakingai pabrėžti, kad dėl tokios cheminių medžiagų gamyklos mūsų mieste man kyla labai rimtų abejonių. Juk visai šalia yra gyvenamieji namai, vaikų žaidimų aikštelės, darželis, mokykla, Alytaus kultūros centras, reabilitacijos centras, kuriame slaugomi silpnos sveikatos seneliai. Vos už pusės kilometro – Gulbynės ornitologinis draustinis. Ką jau kalbėti apie kitus verslus, veikiančius praktiškai už sienos – pramonės įmonės, siuvyklos, sandėliai, kavinės ir daug kitų. Skamba labai gerai. Ir, tiesą sakant, neįtikėtinai“, – sako meras.
Jo duomenimis, į šią gamyklą jau ne kartą vyko ugniagesiai. „Aš nesu chemikas. Bet ataskaitoje nurodyti cheminių medžiagų kiekiai, skaičiuojami šimtais tūkstančių tonų, sunkiai suvokiami. Gauta informacija neįtikino. Toks įspūdis, kad mano žoliapjovė dirba garsiau nei tokio dydžio gamykla. Ką jau kalbėti apie jos natūralumą. Todėl dėl šios įmonės veiklos sukviečiau visas atsakingas institucijas mūsų mieste: priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir „Dzūkijos vandenų“ atstovus, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir savivaldybės aplinkos apsaugos specialistus. Visiems klausimų daugiau nei atsakymų. Todėl nusprendėme konsultuotis su nepriklausomais chemikais ir inžinieriais, kurie objektyviai įvertintų visas galimas grėsmes“, – savo socialiniame tinkle rašo meras.
Jo teigimu, jeigu į klausimus bus išsamiai atsakyta, jeigu tai bus 100 proc. saugu ir nekels absoliučiai jokios rizikos miesto žmonėms, sveikatai, aplinkai, tuomet gamykla galės veikti.
Birželio 8 dieną bus viešasis šio projekto svarstymas. Visa informacija – alytus.lt skelbimų skiltyje.

Reklama: terraerp.lt

%d bloggers like this: