Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Kultūra Žmonės

Garbingas jubiliejus alytiškiui primena ir reikšmingus Lietuvos valstybės įvykius

Garbų jubiliejų švenčiantis Vytautas Urmanavičius su žmona Antanina. (Virginijaus Biekšos nuotr.)

Rasa Švirmickaitė

Sausio 14-ąją garbingą 90-mečio jubiliejų švenčia alytiškis Vitas Urmanavičius, kartu su žmona Antanina ateinančioms kartoms išsaugoję unikalų Alytaus rajono Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos bokšto Vytį.


Jau daugelį metų Alytuje gyvenančio V. Urmanavičiaus vaikystė prabėgo Lazdijų rajone, Prelomčiškės kaime. Ūkininkų šeimoje gimęs berniukas buvo labai žingeidus ir imlus mokslams. „Mokslai sekėsi gerai, baigęs pradinę mokyklą, iš karto buvau priimtas į antrą gimnazijos klasę“, – šviesiais prisiminimais dalijasi senolis.
Vėliau sekė mokslai profesinėje mokykloje, Alytaus mechanikos technikume (dabar – Alytaus kolegija), kuriame įgijo metalo apdirbimo technologo specialybę. Dirbdamas mašinų gamykloje ir kelių valdyboje, buvo žinomas kaip inovatorius, išradėjas. Jo suprojektuotomis universaliomis medžio apdirbimo staklėmis kelininkai naudojosi ilgus metus.
Metų našta tarsi neslegia V. Urmanavičiaus pečių, jis pilnas energijos, veiklus. Anot jau penkias dešimtis gyvenimo keliu kartu žengiančios jo žmonos A. Urmanavičienės, buvo vyrą užpuolusi onkologinė liga, tačiau jis pats susirado būdų, kaip tą negandą įveikti, ir įveikė. Padėjo tvirta valia ir tikėjimas, kad kiekvienas žmogus gali pats save išsigydyti. Dabar jaučiasi labai gerai, negeria jokių vaistų, valgo daug daržovių ir kiekvieną penktadienį pabadauja.
Prieš dešimt metų išmokęs naudotis internetu, senolis negali atsidžiaugti. „Šiandien neįsivaizduoju gyvenimo be jo – ir sąskaitas apsimoku, ir visas naujienas sužinau“, – šypsosi alytiškis.
Kokia gražaus, darnaus ir prasmingo gyvenimo paslaptis? Reikia, kad žmogaus galvoje suktųsi tik geros mintys, tikėtų pats savimi ir turėtų bendraminčių, – įsitikinę abu Urmanavičiai.
Tarpusavio supratimas, pagarba vienas kitam ir tokios pačios bendražmogiškos vertybės lėmė, kad abu sutuoktiniai padėjo išsaugoti Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos bokšto Vytį.
„Dirbau mokyklos direktore, kai 1975 metais iš partijos (komunistų) komiteto atėjo nurodymas keramiko Vytauto Brazdžiaus sukurtą keraminį Lietuvos herbą – Vytį nuimti nuo pastato fasado.
Aklai vykdyti nurodymo nenorėjome, todėl suradome kitą išeitį. Vitas patarė aptinkuoti visą mokyklą ir po tinko sluoksniu paslėpti Vytį. Prabėgus trylikai metų, dailininkas Vytautas Ledas su kolega, Nepriklausomybės akto signataru Vytautu Kolesnikovu nuėmė tinką nuo lietuvybės simbolio. Vytis buvo restauruotas ir šiandien jį gali pamatyti kiekvienas, užsukęs į mokyklą“, – apie lemtingus sprendimus ir džiugias akimirkas pasakojo Alytaus krašto šviesuolė A. Urmanavičienė.
Šių metų pradžioje savo gyvenamąją vietą Alytaus miesto savivaldybėje yra deklaravęs 1281 alytiškis, kuriam daugiau kaip 85 metai.

%d bloggers like this: