Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Kultūra Politika Sportas

Butrimonyse bus įamžintas pasaulio moterų krepšinio pradininkės atminimas

Butrimonyse aptartas pasaulio moterų krepšinio pradininkės Sendos Valvrojennski atminimo įamžinimas. (Alytaus r. sav. nuotr.)

Rasa Švirmickaitė

Butrimonyse atsiras dar vienas traukos objektas – paminklas iš šio miestelio kilusiai pasaulio moterų krepšinio pradininkei Sendai Valvrojennski-Berenson-Abbott, tituluojamai pasaulio moterų krepšinio motina.
S. Berenson-Abbott parašė žaidimo taisyklių moterims vadovėlį, kuris su keliais nereikšmingais pakeitimais buvo naudotas iki XX a. 7-ojo dešimtmečio. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) ji yra pagerbta Krepšinio šlovės muziejuje, o 2022 metais, minint Lietuvos krepšinio 100-metį, nuspręsta jos atminimą simboliškai įamžinti prie „Krepšinio namų“ Kaune ir pastatant paminklą Butrimonyse.
Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas su architektu Arūnu Grigaičiu bei skulptoriumi Nerijumi Erminu Butrimonyse susitikę su Kultūrinės ir istorinės atminties fondo (KIAF) vadove Simona Mikėnaite aptarė S. Berenson-Abbott atminimo įamžinimą.
Konkreti vieta paminklui dar neišrinka. Skulptorius N. Erminas, kurio kūryba pasižymi konceptualumu ir netikėtu skirtingų elementų, medžiagų komponavimu, sakė, jog pirmiausia nori pasižvalgyti po Butrimonis ir pagalvoti apie galimą interaktyvaus paminklo versiją.
Butrimonių seniūnas Andrius Karlonas ir gimnazijos direktorius Valdas Valvonis aprodė miestelio centrinę aikštę, papasakojo įdomių istorinių faktų ir pasidžiaugė, kad nuo idėjos jau pereinama prie konkrečių darbų. Jų manymu, paminklas „Moterų krepšinio motinai“ taps dar vienu traukos centru, kuris garsins Butrimonis ne mažiau negu miestelio aikštėje vasarą veikiantis unikalus fontanas.
Prie paminklo S. Berenson-Abbott pastatymo žadėjo prisidėti Lietuvos krepšinio federacija, Lietuvos moterų krepšinio lygos direktorius Giedrius Gustas, „Krepšinio namų“ vadovė Živilė Belejevaitė, taip pat viena garsiausių mūsų šalies krepšininkių, iš Alytaus kilusi Lietuvos, Baltijos, Italijos, Europos čempionė, Eurolygos prizininkė bei visų žvaigždžių rungtynių dalyvė, buvusi moterų NBA žaidėja, dabar – trenerė Jurgita Štreimikytė-Virbickienė.
„Pasaulio krepšinio motinos“ paminklo idėjos įgyvendinimu nuolat rūpinasi profesionalo karjerą Alytuje pradėjęs buvęs krepšininkas, dabar – TV prodiuseris, režisierius ir scenaristas Rolandas Skaisgirys. 
S. Berenson-Abbott gimė 1868 metais. Būdama septynerių kartu šeima apsigyveno Bostone (JAV). Tėvas, norėdamas atsikratyti bet kokių sąsajų su žydiška kilme, Valvrojennskių pavardę pakeitė į Berenson.
Vaikystėje ji buvo silpnos sveikatos, sportu nesidomėjo. Sendai patiko muzika, literatūra, menas, tačiau smarkiai pablogėjus sveikatai turėjo nutraukti pianino studijas.
Apie Kanadoje gimusio Jameso Naismitho 1891 metais sukurtą krepšinį S. Berenson-Abbott sužinojo 1892-siais ir iš karto nuvyko pas jį, kad gautų pritarimą vaikinams skirtą žaidimą pritaikyti ir merginoms. Tai anuomet buvo tikra sensacija, nes merginos nedalyvaudavo komandiniuose žaidimuose.
Kadangi Sendai pasirodė, jog kanadiečio sukurtos žaidimo taisyklės moterims per griežtos, jas šiek tiek supaprastino. Po kelerių metų S. Berenson-Abbott pataisos buvo įteisintos ir taisyklės tapo oficialios.
Be didžiulės meilės krepšiniui, S. Berenson-Abbott domėjosi ir kitomis sporto šakomis. Bostono Smith koledže, kur dirbo kūno kultūros dėstytoja, pritaikė Švedijoje įgytą fechtavimo patirtį, įvedė tautinių šokių kursą, pristatė žolės riedulį, pritaikė moterims tinklinį.
Sulaukusi 85 metų, S. Berenson-Abbott mirė nuo infarkto Santa Barbaroje.

%d bloggers like this: