Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Kultūra

Dalis lankomiausios MO muziejaus parodos bus eksponuojama Alytuje

MO muziejaus paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“, pritraukusi daugiau nei 140 tūkst. lankytojų, tęsia savo istoriją. Dalis šios parodos fragmentų atkeliauja į Alytų. Parodą „MO Alytuje. 90-ųjų DNR“ apžiūrėti bus galima Alytaus kultūros centre balandžio 19–gegužės 24 d.
„Nuo pat muziejaus atidarymo norime įtraukti į dialogą ir pokalbį apie kultūrą ir meną kuo daugiau žmonių. Todėl stengiamės kurti ir išlaikyti santykį su Lietuvos miestais bei regionais: svarbu, kad po Lietuvą keliauja ir MO parodos, ir edukacijos. Paroda „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR” sukėlė daug reakcijų ir emocijų, nepaliko lankytojų abejingų. Todėl labai džiaugiamės, kad šios parodos nepamatę Vilniuje turi galimybę dalį jos išvysti kituose Lietuvos miestuose. Šįkart – Alytuje”, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.
„Dar rudenį su MO muziejaus direktore Milda Ivanauskiene sukirtome rankomis, kad Alytus bus tas miestas, į kurį atkeliaus MO parodos. Kad kiekvienas alytiškis turėtų galimybę pamatyti tai, kuo didžiuojasi Vilnius. Po tokių sudėtingų metų, net neabejoju, visi esame pasiilgę reginių. Maža to, kitais metais Alytus bus tituluotas Lietuvos kultūros sostine. Šį vardą norisi pateisinti visu šimtu procentų, kad miesto kultūrinis gyvenimas taptų dar įdomesnis ir turtingesnis”, – sako Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis. 

Nostalgija ir prisiminimai
Nostalgija ir prisiminimai – didelė galia, kuri leidžia permąstyti ne tik istoriją, bet ir šiandieną. Taigi MO muziejaus parodos kuratoriai bandė aptikti 90-iesiems būdingus reiškinius ir juos analizuoti per kasdienybės daiktus bei pasakojimo temą komentuojančius meno kūrinius. Dalijimasis prisiminimais buvo parodos kūrimo pradžia. O prisimindami 90-uosius, kuratoriai teigia supratę, kokie skirtingi ir įvairūs jie buvo.
Parodoje bus galima aptikti ir atrasti žinomus reiškinius, netgi atpažinti to laikotarpio savotiškus personažus-tipažus. Be legendinės kiosko instaliacijos, taip pat bus galima pamatyti ir tai, kaip 90-aisiais atrodė „Netflix“.

90-ieji – didelių lūžių ir pokyčių metas
90-ųjų stilius šiandien visame pasaulyje vėl populiarus, bet mums tas dešimtmetis svarbus ne tik kaip mada. Tai pirmieji atkurtos Nepriklausomybės metai. Žvelgdami į juos iš dabarties, vieni jaučia nostalgiją, kiti gal net nenori ano laiko prisiminti. Visgi 90-ieji – didelių lūžių ir pokyčių dešimtmetis. Tai ne vien šalies, bet mūsų pačių naujų istorijų pradžia: radikaliai keitėsi žmonių situacijos, statusai ir vėrėsi naujos galimybės ar rizikos.
Iškovota laisvė užplūdo su rinkos taisyklėmis, pilkumą ėmė keisti spalvinga pasiūla. Kiekvienas ėmė kovoti už savo vietą po saule. Iš unifikuotos masės ėmė rastis naujos rūšys. O norėdamos išlikti, jos turėjo užkariauti erdves, diegti savas taisykles, burtis į tinklus ir kurti savo tapatybę.

90-uosius pažinti padės ir specialus e.gidas
90-uosius pažinti giliau ar sužinoti daugiau padės specialus MO muziejaus komandos keliaujančiai parodai paruoštas e. gidas. Tai lengvas ir paprastas būdas savo telefone išgirsti kiekvieno parodos kūrinio ir eksponato istorijas. E. gido klausytis galima čia: https://gidas.mo.lt/.

Informacija apie parodos lankymą
Siekiant užtikrinti saugų meno pažinimą, parodoje yra ribojamas lankytojų skaičius bei būtina išankstinė registracija telefonu +370 672 73 436. Alytaus kultūros centras dirba pirmadieniais–penktadieniais 10–19 val., šeštadieniais 10–14 val. Parodos lankymas nemokamas.
Lankantis parodoje, būtina dėvėti veido kaukes. Taip pat visų prašoma laikytis saugaus atstumo ir dezinfekuoti rankas. Jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), prašome į parodą nevykti.  

Parodos komanda
Keliaujančios parodos koordinatorės – MO muziejaus parodų koordinatorė Iveta Jaugaitė ir Deima Žuklytė-Gasperaitienė. Parodą Alytaus miesto erdvėms specialiai pritaikė architektas Joris Šykovas.
Parodos MO muziejuje „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“ kuratoriai: kultūros analitikas Vaidas Jauniškis, rašytojas ir literatūrologas Rimantas Kmita, kultūros istorikai Aurimas Švedas ir Tomas Vaiseta, MO muziejaus kuratorė Miglė Survilaitė, nostalgijos tyrėjas Mantas Pelakauskas, scenografė-architektė Renata Valčik, architektas Joris Šykovas.
Keliaujančią MO muziejaus parodą po Lietuvos miestus iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija. Parodą Alytuje remia Alytaus miesto savivaldybė.

%d bloggers like this: