Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Gamta

Javapjūtė įsibėgėja – žemdirbių nuotaikos nėra džiugios

Šių metų derlius ūkininkų nedžiugina. (Alytaus r. sav. administracijoss nuotr.)

Rita Krušinskaitė

Vasarai sukantis į antrą pusę, javapjūtė įgauna vis didesnį pagreitį. Laukai tuštėja, tačiau į aruodus byrantis derlius ūkininkams didelio džiaugsmo neteikia – javai užderėjo prasčiau nei buvo tikėtasi.

Rekordų nesitiki
„Šių metų derlius nuvilia. Žiemkenčiai peržiemojo gerai, nors buvo nuogąstavimų, kad dėl storos sniego dangos javai gali iššusti. Bėdos prasidėjo birželio, liepos mėnesiais. Karštis susuko ir išdžiovino grūdus, todėl derlius bus vidutinis arba mažesnis nei vidutinis“, – pasakoja vienas stambiausių Alytaus rajono ūkininkų Bronius Guževičius.
Rapsų B. Guževičius kulia kiek daugiau nei tris tonas iš hektaro, žieminių kviečių iki 6 tonų. Tai kiek geresnis derlius nei kitų ūkininkų, tačiau ūkininkas tikina, jog, įvertinus ženkliai padidėjusią trąšų kainą, džiaugtis nelabai yra kuo. „Rapsų supirkimo kainos šiemet geros, tačiau kviečių nelabai daug aukštesnės už praėjusių metų, o salietros kaina padidėjo maždaug 80 proc.“, – kalba B. Guževičius. Jam pritaria ir kiti ūkininkai.
Svajūnas Nevecka, ūkininkaujantis su dviem sūnumis, irgi tikina, kad padidėjusios kainos nėra atsvara prastesniam derliui, nes užauginimo savikaina aukšta. „Rapsų iš hektaro prikuliame po 3,5 tonos. Nors pagal išvaizdą atrodė, kad pavyks prikulti tona daugiau“, – nusivylimo neslepia ūkininkas. Jo nuomone, taip atsitiko todėl, kad praėjusių metų ruduo buvo ilgas ir šaltas, o šios vasaros kaitra uždžiovino grūdus. Derliui pakenkė ir stiebinio paslėptastraublio padaryta žala.
Kiek linksmiau ūkininką nuteikia grūdų supirkimo kainos. „Su kainomis šiemet mums pasisekė. Pavyko pagauti aukštesnę kainą ir ją užfiksuoti“, – džiaugiasi S. Nevecka.
Anot Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Alytaus skyriaus „Dzūkijos ūkininkas“ pirmininko Mariaus Gudaičio, javapjūtė dar tik įsibėgėja, dar daug kas neaišku, tačiau, ko gero, rekordų nebus.

Prastesnė javų kokybė
Alytaus rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos Irmos Stenionienės teigimu, žieminių miežių ūkininkai vidutiniškai prikulia iki 4 tonų iš hektaro. Praėjusiais metais žemdirbiai iš hektaro prikuldavo po 6 tonas kviečių, po 4 tonas rapsų. Tuo tarpu šiemet rapsų derlingumas – iki  3,5 tonų iš hektaro. Jų drėgmė svyruoja nuo 6 iki 11 proc., kai supirkimo bazinė drėgmė – 8,5 proc.
Dalis ūkininkų, norėdami gauti aukštesnę supirkimo kainą, nusprendė rapsus kulti po žieminių kviečių, nes yra pastebėję, jog tada ir drėgmė mažesnė, ir aliejingumo rodiklis didesnis, o tai turi įtakos supirkimo kainai.
„Žieminių kviečių drėgmė įvairuoja nuo 12 iki 16 proc. Ūkininkų teigimu, tai priklauso nuo veislės – kuo vėlyvesnė, tuo drėgmės daugiau. Bazinė supirkimo drėgmė – 14 proc. Stambieji ūkininkai, jau nukūlę penktadalį turimų pasėlių, veža grūdus į savo turimus sandėlius ir tik vėliau, po derliaus nuėmimo, rūpinsis, kaip ir kur derlių parduoti. Iš 1 hektaro vidutiniškai kviečių kuliama iki 5 tonų, vietomis – po 6 tonas“, – pasakoja I. Stenionienė ir priduria, kad kol kas kviečių kokybė prastesnė, grūdai smulkūs, dominuoja 4 klasė.

Augina daugiau javų
Šiais metais Alytaus rajono žemdirbiai deklaravo beveik 60 tūkst. hektarų javų, tai 1336 hektarais daugiau nei praėjusiais metais.
„Vis daugiau Alytaus rajono žemdirbių imasi ekologinio ūkininkavimo. Šiemet buvo pateiktos 49 ekologinio ūkininkavimo paraiškos, o bendras deklaruotas ekologinės žemdirbystės plotas – beveik 4 tūkst. hektarų. Tuo tarpu praėjusiais metais buvo gauta 40 ekologinio ūkio paraiškų, įvertintos 36, o deklaruotas plotas siekė 2,6 tūkst. hektarų“, – su duomenimis supažindina I. Stenionienė.
Alytaus rajone uogynai užveisti apie 130 hektarų deklaruotų plotų. Juos sudaro šaltalankiai, šilauogės, juodieji ir raudonieji serbentai, braškės, avietės.

%d bloggers like this: