Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Kultūra Žmonės

Pagerbtas savanorio Artūro Sakalausko atminimas

Artūro Sakalausko gimtadienio paminėjimas jo motinos Genovaitės Sakalauskienės namuose. (Alytaus miesto savivaldybės. nuotr.)

Rita Krušinskaitė

Bėgant metams, tautos didvyrių atminimas ir jų nuveikti darbai nemiršta. Šią savaitę buvo paminėtas 1991 metais žuvusio savanorio A. Sakalausko gimtadienis. Už Lietuvos nepriklausomybę žuvusiam savanoriui spalio 26-ąją būtų suėję 58 metai.
„Dainavos progimnazija jau ne pirmi metai, minėdama savo gimtadienį, įprasmina ir buvusio mokinio A. Sakalausko gimimo dieną. Jo atminimui skirti renginiai šį kartą prasidėjo mokyklos muziejuje. Čia pradinių klasių mokiniai susitiko su A. Sakalausko seserimi Aušra, kuri pasidalino prisiminimais apie savanorį, papasakojo apie jo vaikystę, ką jis veikė, ką mėgo“, – sakė Dainavos progimnazijos direktorė Edita Matulevičienė.
Anot E. Matulevičienės, progimnazija turi daug emocinių sąsajų su žuvusiu savanoriu: pilietiškumo būrelį veda A. Sakalausko bendraklasė, mokykloje dirba ir A. Sakalausko mylimoji, jo vardu pavadintas mokyklos muziejus, ant mokyklos pastato esančios atminimo lentos esantis įrašas liudija, jog šioje mokykloje mokėsi A. Sakalauskas.
Savanorio gimtadienio paminėjimas jo motinos Genovaitės Sakalauskienės namuose prasidėjo Lietuvos himno giedojimu ir trispalvės, kurią praėjusiais metais savanorio motinai padovanojo Dainavos progimnazija, iškėlimu.
„Artūro dvasia gyva ir šiandien, veikdama per mus, įpareigodama saugoti, ginti ir prisiminti laivės kainą. Šios dvasios vedina Alytaus Dainavos progimnazija įkūrė mokykloje erdvę, kur norisi su augančia karta kalbėti apie tautos stiprybę, vertybes, kurias galime puoselėti, siedami praeitį su dabartimi. Artūro dvasia neleidžia užmiršti, kam esame skolingi už tai, ką šiandien turime“, – kalbėjo E. Matulevičienė.
Progimnazijos direktorė padėkojo Alytaus miesto vadovams, palaikantiems jų iniciatyvą prisiminti buvusį mokyklos mokinį, Alytaus miesto pilietį A. Sakalauską.
„Tebūnie Artūro atminimas priešnuodžiu prisitaikėliškumui, konformizmui, baimei veikti laisvės labui ir tegul tas priešnuodis nesilpnėja bėgant metams, keičiantis kartoms. Aš esu užtikrintas, kad ta dvasios jėga, pasėtas laisvės gemalas mūsų širdyse amžinai gyvens“, – apie A. Sakalausko aukos prasmę sakė Alytaus miesto savivaldybės vicemeras Povilas Labukas.
KASP Dainavos apygardos 1-osios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Linas Sadauskas pasidžiaugė mokyklos iniciatyva paminėti A. Sakalausko gimtadienį ir pakvietė ne liūdėti, o gražiais darbais toliau saugoti pilietiškumą, kad A. Sakalausko darbai ir toliau išliktų prasmingi.
„Šiandien galime pasidžiaugti, kad tokių žmonių kaip Artūras yra daug, jie pirmose linijose kovoja su pandemija, saugo mus pasienyje, tokie kaip Artūras auga mokyklose. Tik tokių žmonių dėka mes galime gyventi ir turėti saugius namus“, – pabrėžė pulkininkas leitenantas L. Sadauskas.
Didvyrį užauginusiai motinai buvo skirti padėkos žodžiai, gėlės, skambėjo Dainavos progimnazijos moksleivių atliekamos dainos, o sūnaus netekusi motina pasidalino prisiminimais apie neilgai trukusį jo gyvenimą. G. Sakalauskienė pasakojo apie sūnų, dėkojo už saugomą jo atminimą ir visiems linkėjo sveikatos.
A. Sakalauskas prieš 30 metų žuvo Aukščiausiosios Tarybos rūmų prieigose, kai įvyko Lietuvos savanorių susirėmimas su Sovietų Sąjungos armijos specialiosios paskirties dalinio kariais. A. Sakalauskas tapo paskutiniąja auka XX amžiuje, kritusia už Lietuvos Nepriklausomybę. Po mirties A. Sakalauskas apdovanotas Vyčio Kryžiaus pirmojo laipsnio ordinu, Sausio 13-osios atminimo ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių kūrėjo medaliais.

LEAVE A RESPONSE

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

%d bloggers like this: