30 metų auginamas alijošius džiugina žiedais ir gerina sveikatą

, Daina Baranauskaitė
30 metų auginamas alijošius džiugina žiedais ir gerina sveikatą

Šis alijošius šventiniu laikotarpiu sukrovė 12 įspūdingų žiedų.

Alytiškės Rimos Remeikienės viename iš šiltnamių jau daugiau kaip 30 metų karaliauja milžiniško dydžio alijošius. Pasodinus mažą vaistinio augalo daigelį, per daugiau nei tris dešimtmečius šis išaugo į stulbinamai didelį augalą, kuris kiekvienais metais tarp Kalėdų ir Naujųjų metų apsipila žiedais.
Praėjusiais metais augalas šventiniu laikotarpiu džiugino 27 žiedais, šiais metais išskleidė 12. „Jis žydi jau 15 metų. Kiekvienais metais tarp švenčių. Tiesa, žiedai žydi labai trumpai. Pavadinčiau „akimirka, sustok“. Ilgiausiai savaitę“, – pasakojo gėlininkė R. Remeikienė.
Alijošius viename iš R. Remeikienės šiltnamių užima labai didelę dalį. „Per tuos tris dešimtmečius jis labai išsikerojo. Jau ir artimi žmonės sako, kad naikinčiau. Bet rankos nekyla. Susigyvenom per ilgą laikotarpį. Tapo šiltnamio pasididžiavimu. Juk atvažiuoja žmonės, prašo nuskinti jo lapų ir vartoja kaip vaistus“, – pasakojo moteris.
Anot gėlininkės, liaudies medicinoje gerai žinomas alijošius yra puikus sveikatos šaltinis, kuris gali augti namuose tiesiog ant palangės. Dėl šviesos ir šilumos trūkumo alijošius namie retai kada žydi, tačiau gydomąsias savybes išlaiko. Tai žmonės pastebėjo jau prieš kelis tūkstančius metų. „Aš pati vartoju šį augalą. Žolininkai sako, jeigu per dieną suvalgysi centimetrą alijošiaus ląstelienos, ilgaamžiškumas garantuotas. Teigiama, kad tokiu atveju gali gyventi 102 metus. Aš valgau ir lauksiu rezultato“, – juokiasi pašnekovė.
Alijošius yra puiki priemonė, padedanti gydyti skrandžio sutrikimus, kvėpavimo sistemos ligas, įvairiausius uždegimus. Taip pat šis augalas pagreitina negilių žaizdų gijimą, stiprina imuninę sistemą ir atlieka dar daugybę naudingų funkcijų, tarp kurių pagalba ne tik sveikatai, bet ir grožiui.
„Aš pati naudoju plaukams, veido odai. Moterims šis augalas labai naudingas. Draugai ir giminės nuolat prašo, kad nuskinčiau jo lapų“, – pasakojo moteris.
Gėlininkė pataria: kad alijošius būtų naudingas, reikėtų rinktis ne mažesnius nei 15 cm ilgio apatinės ar vidurinės sumedėjusios augalo dalies sveikus žalius lapus. Kad augalo lapai pasiektų tokį ilgį, alijošius turi būti auginamas kelerius metus. 
Vaistams gaminti paprastai naudojami ne jaunesnio kaip 5–8 metų alijošiaus lapai. Plastikiniu ar keraminiu peiliuku nupjautus lapus keletą dienų reikėtų palaikyti šaldytuve. Tik tada iš alijošiaus lapų spaudžiamas sulčių ekstraktas, kuris puikiai tinka organizmo stiprinimui po intensyvaus gydymo antibiotikais, taip pat nudegimams ar kitokio pobūdžio žaizdoms gydyti, skrandžio bei virškinimo sistemai gerinti, užkietėjus viduriams ar esant panašaus pobūdžio sveikatos sutrikimams.
R. Remeikienė savo sklype Alytuje, Rūtų gatvėje, turi net keturis šiltnamius. Juose – įvairūs daugiamečiai augalai, rožės. Gėlininkė augina ir kalijas. „Dauguma gėlininkų jų neaugina, tačiau meilė augalams daro savo. Kažkada jas pasidauginau, užsiveisiau ir negaliu liautis auginusi“, – kalbėjo moteris.
Auginti gėles ji dar pas savo mamą ant palangių pradėjo nuo 5 metų. „Dar būdama maža aš mylėjau augalus. Tai mano darbas, pragyvenimo šaltinis ir hobis. Nuolat dauginu augalus, mėgstu stebėti, kaip jie auga, keičiasi. Kaip sakoma, be meilės nebus nieko. O aš savo augalus labai prižiūriu, paglostau, netgi pasikalbu su jais, o jeigu niekas nemato, net pabučiuoju kokį žiedelį“, – pasakojo optimizmu trykštanti gėlininkė.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)