Alytaus kolegija susibičiuliavo su Europos branduolinių tyrimų organizacija

, Alius Mikelionis
Alytaus kolegija susibičiuliavo su Europos branduolinių tyrimų organizacija

Tyrėjų naktyse dalyvavo pusšimtis alytiškių.

Šveicarijos ir Prancūzijos teritorijoje įsikūrusi didžiausia pasaulyje dalelių fizikos laboratorija, dar vadinama Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN), užmezgė santykius su Alytaus kolegija ir pakvietė ją į virtualią ekskursiją.
Dvidešimt septynių kilometrų ilgio tunelyje, kuris įrengtas 150 metrų gylyje, mokslininkai atlieka bandymus. Du protonų pluoštai, judėdami priešingomis kryptimis, pasiekia beveik šviesos greitį ir susiduria. Susidūrimai registruojami detektoriuose, duomenys perduodami į kompiuterių saugyklas ir juos analizuoja mokslininkai – tiria po susidūrimų susidariusių dalelių parametrus ir iš rezultatų ieško atsakymų į visai žmonijai svarbius klausimus – Didžiojo sprogimo eigos, Visatos ateities, materijos ir antimaterijos kiekių ir būsenos, erdvės matavimų kiekio, gravitacijos kilmės, gyvybės ir t. t.
„Tyrėjų naktis“ – 30 Europos šalių vienijantis renginys, kurio metu ir didžiausios pasaulio laboratorijos atveria duris, mokslininkai skaito paskaitas ir supažindina su atradimais bei tyrimais. Šią naktį CERN pakvietė Alytaus kolegiją sukurti virtualų tiltą ir gidams, CERN dirbantiems Lietuvos mokslininkams padedant stebėti, kas vyksta didžiausioje pasaulyje dalelių fizikos laboratorijoje. 
Vėlų rugsėjo 29-osios vakarą per pusšimtis alytiškių susirinko į Alytaus kolegiją. Virtualioje ekskursijoje dalyvavę alytiškiai mokslininkų teiravosi, ar visų dalelių susidūrimus fiksuoja detektoriai, taip pat dalyviams buvo smalsu sužinoti, kokie bandymai įrodo, kad Visata atsirado po Didžiojo sprogimo. 
Visus atsakymus dalyviai gavo. Įdomu ir tai, kad kitoje tiesioginės transliacijos pusėje, Šveicarijoje, į alytiškių klausimus atsakinėjo Dainius Šimelevičius. Likiškėlių pagrindinėje mokykloje mokęsis vaikinas šiuo metu dirba Europos branduolinių tyrimų organizacijoje.
Virtualios ekskursijos metu buvo galima pamatyti ir didįjį hadronų greitintuvą, ir vietą, kur susiduria milžinišku greičiu skriejančios dalelės. Laboratorijos mastai stebina. Vien tik hadronų greitintuvas naudoja tiek elektros energijos, kiek gamina Kauno HE. 
Be Alytaus, tiesioginėje transliacijoje dalyvavo Vilniaus, Kauno, Molėtų gyventojai. 
Po tiesioginės transliacijos Alytaus kolegijos Regioninio technologijų centro vedėjas ir MDLT studentai parodė lazerių šou.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)