Ekologiniame šaltalankių ūkyje – rekordinis derlius

, Daina Baranauskaitė
Ekologiniame šaltalankių ūkyje – rekordinis derlius

Oranžinės šaltalankių uogos – natūralus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis, vadinamos vaistu nuo 100 ligų.

Ūkininkės Daivos Kvedaraitės šaltalankių ūkyje, esančiame Alytaus rajone, darbymetis baigtas. Šiais metais džiaugiamasi ypatingu derliumi – iš hektaro buvo priskinama apie 2–3 tonos uogų, kai tuo tarpu pernai vos 500 kilogramų.
Alytaus rajone ūkininkų Daivos Kvedaraitės ir jos brolio Sigito Kvedaro 70 hektarų plote, užsodintame šaltalankiais, uogų skynimo metas jau beveik visiškai baigtas. Ekologiniame ūkyje nuolat dirba 4 žmonės, o sezono metu talkina dar apie 30 skynėjų. Šiais metais nuimtas kone rekordinis derlius. Iš hektaro – apie 2–3 tonos. Kai tuo tarpu pernai buvo vos 500 kilogramų.
„Praėjusiais metais buvo blogesnės oro sąlygos, puolė kenkėjai, o šiais metais derlius – tarsi laistomuose laukuose“, – pasidžiaugė šeimos versle dalyvaujantis ūkininkės D. Kvedaraitės sutuoktinis, Šaltalankių asociacijos prezidentas Gediminas Radzevičius.
Oranžinės šaltalankių uogos – natūralus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis, vadinamos vaistu nuo 100 ligų. Šaltalankių uogos – natūralus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Jose ypač daug vitamino C (100 g – apie 500 mg, t. y. visa dienos norma). Taip pat gausu karoteno, cholino, nikelio, mangano, geležies, fosforo, folio rūgšties, flavanoidų, vitaminų B1 ir B2, P, E ir K. 
Šaltalankiai yra puikus antioksidantas: saugo nuo laisvųjų radikalų, stabdo senėjimą (turi medžiagų, suteikiančių odai elastingumo, neleidžiančių rastis raukšlėms), taip pat skatina atsinaujinti ląsteles, stiprina organizmo atsparumą. Tad rudenį šaltalankiai yra nepakeičiama profilaktinė ir gydymo priemonė nuo peršalimo ligų.
„Šis produktas mus patraukė tuo, kad yra labai naudingas. Tiems, kuriems aktualios peršalimo, virškinamojo trakto ligos, šios uogos labai naudingos. Jose yra įvairių vitaminų grupių, karotino. Būtent todėl nuo 20 hektarų ploto mes išsiplėtėme iki 70 hektarų. O planuose – plėtra iki 140 hektarų“, – kalbėjo G. Radzevičius.
Pašnekovas juokauja, kad per 12 veiklos metų padarė visas įmanomas klaidas, mat nebuvo gerų konsultantų. O dabar, perpratę auginimo paslaptis, kiekvienais metais plečia ūkį. 
Beje, beveik visa nuskinta produkcija yra eksportuojama į Europos rinkas.
„Visa produkcija tenka užsienio rinkoms. Lietuvoje šių uogų realizuojame apie 1–1.5 procento. Kad ir kaip būtų gaila, tačiau lietuvaičiai dar nepripratę prie šios uogos“, – dėstė pašnekovas.
Nors teigiama, kad šaltalankius auginti nėra sudėtinga, tačiau šiems augalams reikia priežiūros, ypač pirmaisiais metais. Jie derlių duoda tik ketvirtais metais.
Namų sąlygomis iš šaltalankių galima pasigaminti sulčių, uogienių, netgi aliejaus. Iš uogų išspaudus sultis, perkoštas žieveles, grūdelius reikia išdžiovinti, sumalti ir užpylus saulėgrąžų aliejumi palaikyti tamsoje apie mėnesį.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)