grybai

Prisirinkt prisirinkom, bet ar žinom, ką su jais daryti?

, Dalia Kitavičienė, Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė
Jeigu būtų įmanoma suskaičiuoti, tai šie metai tikriausiai būtų nominuoti vienais grybingiausių. O gal ir ne? Gal tiesiog teisūs tie, kurie sakė, kad jeigu tavęs nėra tarp grybų „Facebook'e“, tai tavęs iš vis nėra ir tokio šūkio vedini į miškus ėjo visi: ir tie, kurie mėgsta grybus ir grybauti, ir tie, kuriuos traukė sportinis azartas, tikriausiai ir tie, kurie labai retai prieš tai į mišką išsiruošdavo, nes rodėsi, jog baravykai šiemet patys į krepšius lipa.

Dzūkai ragauja į Lietuvos raudonąją knygą įrašytus grybus

, Daina Baranauskaitė
Alytaus rajono Punios seniūnijos gyventojos Eleonoros Č. šeimos namų sode jau 14 metų liepos mėnesį išauga milžiniški balti kamuoliai. Tai – didieji kukurdvelkiai arba didžiosios langermanijos. „Kai tik atsikraustėme čia gyventi, vasarą sodo gale pastebėjome keistus, nematytus grybus. Vieni draugai kalbėjo, kad jie nevalgomi, kiti – kad valgomi. Vis tik šių grybų paskanavome prieš maždaug 6 metus.

Dzūkijoje miško gėrybių – tarsi iš gausybės rago

, Daina Baranauskaitė
Paskutinėmis dienomis Alytaus Jotvingių ir Jazminų turgavietėse prekystaliai nukrauti miško gėrybėmis. Gyventojai pririnkę kibirus mėlynių, taip pat baravykų – nuo mažų, pirmos rūšies rudagalvių, iki jau didesnių, žalsvomis kepurių apačiomis grybų karalių.
Kainos labai įvairios. Dažniausiai grybai parduodami indeliais, nesveriami. Ilgėliau pasiderėjus už 4 eurus galima įsigyti jau nedidelį, tačiau kaupiną kibirėlį baravykų. Mėlynės pinga nežymiai.

Dzūkijos miškuose pasirodė pirmieji bobausiai

, Goda Čiginskaitė
Balandžio 3 dieną Dzūkijos miškuose jau pasirodė pirmieji grybai – bobausiai. Dauguma žmonių šiuos grybus jau pažįsta ir moka paruošti. Anot Lazdijų rajono Veisiejų seniūnijos gyventojos Inos Liutvinavičienės, grybavusios Alytaus rajone, Raitininkų seniūnijoje, bobausiai dar maži. „Trūksta šilumos ir drėgmės. Tad grybai dar mažyčiai.

Dzūkijoje uogos sudžiūvę, o grybų visai nėra

, Daina Baranauskaitė
Nors pastarosiomis dienomis lietus laisto žemę, tačiau jau neabejojama, kad užsitęsusi sausra turės neigiamos įtakos uogų ir grybų derliui. Mėlynės sudžiūvusios, susitraukusios tarsi pipiriukai, o voveraičių nematyti net pakelėse.
Varėnos rajono grybų ir uogų supirkėjai sako, jog dėl užsitęsusios sausros šis sezonas labai prastas. Didžiausioje Varėnos supirktuvėje įprastai sezono metu dirba 120 žmonių, o šiandien – tik apie 40. Žmonės surenka labai mažai uogų, o grybų visai nėra.
„Uogos, kaip matot, sausose vietose suvytę, sudžiūvę. Visiškai sudžiūvę.

Varėniškė per penkias valandas pririnko 1060 baravykų

, Daina Baranauskaitė
Nors prognozuota, kad grybų šiais metais bus mažai, tačiau dauguma grybautojų džiaugiasi miško gėrybėmis. Štai varėniškė Regina Skamarakienė kartu su dukra Agne per penkias valandas pririnko net 1060 baravykų.
Nuvykus pasikalbėti su tokį rekordinį grybų skaičių surinkusia moterimi, ji pravėrė savo lauko virtuvės duris. Viduje – tarsi grybų fabrikėlis. Baravykai džiūsta krosnyje, elektrinėse džiovyklėse, nepakanka puodų ir vietos ant viryklės jiems nuvirti.

Pasirodė pirmosios voveraitės

, Daina Baranauskaitė
Pakelėse pasirodė pirmieji prekeiviai grybais. Tiesa, kol kas tik viena kita voveraitė pasiekusi dydį, kad ją būtų galima dėti į krepšį. Tačiau pravažiuojantieji ir visai mažyčius grybus iš pakelės prekeivių nuperka akimirksniu.
Kelyje Alytus–Daugai–Naujieji Valkininkai kol kas daugiausiai prekeivių vantomis ir šluotomis. Tačiau antradienį pasirodė pirmieji prekeiviai grybais. Pastebima, kad šiais metais voveraitės pasirodė savaite anksčiau. Dėl atšalusių orų jos labai mažos.
„Yra voveraičių ir kazlėkų. Kazlėkai dideli, o voveraitės mažos.
Surinkti turinį