Grįžti iš emigracijos Alytus vilioja integracijos centru vaikams

, Daina Baranauskaitė
Grįžti iš emigracijos Alytus vilioja integracijos centru vaikams

Integracijos centras įsikurs Likiškėlių pagrindinėje mokykloje.

Alytuje nuo ateinančių mokslo metų pradės veikti Integracijos centras, kuriame grįžusių emigrantų vaikai bus papildomai mokomi ne tik lietuvių kalbos, su jais dirbs logopedai, tačiau sugrįžę mažieji alytiškiai daugiau sužinos ir apie Lietuvos istoriją, tradicijas. 
Alytaus Likiškėlių mokykloje esančios kol kas neišvaizdžios, remontuojamos patalpos nuo rugsėjo taps Integracijos centru, kuriame grįžusių emigrantų vaikai bus papildomai mokomi ne tik lietuvių kalbos, bet ir istorijos, supažindinami su papročiais. Idėja įkurti tokį centrą emigrantų vaikams kilo miesto tarybos nariui, kuris neabejoja, kad ir nauda, ir poreikis tikrai yra.
„Viena iš priežasčių, kuri stabdo grįžti, – vaikai. Daugelis tėvų dvejoja, kaip jie pritaps. Kai kurie nelabai ir lietuviškai moka. Tokia situacija, nes ne visi tėvai lietuviai, vaikai lanko angliškas mokyklas. Sugrįžusius vaikus kartais engia, mokykloje iš jų tyčiojasi. Tos baimės yra natūralios ir idėja kilo parodyti pirmiausiai dėmesį sugrįžtantiems. Mes parodysime dėmesį, kad jų laukiame“, – kalbėjo idėjos iniciatorius, Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Andrius Jučas.
Atlikus apklausą paaiškėjo, kad šiuo metu Alytuje yra apie pusšimtis vaikų, su tėvais grįžusių iš Jungtinės Karalystės, Italijos, Ukrainos, kitų šalių. Mokyklos, kurioje steigiamas Integracijos centras, vadovas sako, jog parengta programa, kuri susijusi ne tik su lietuvių kalbos stiprinimu.
„Jauni žmonės kalbos barjerą panaikina labai greitai, bet yra kitų barjerų. Tie vaikučiai, gyvenę svetur, jie mažai žino apie Lietuvos istoriją, tautosaką, kultūrą, tradicines šventes ir ta vieta – Integracijos centras, kuri padės susitapatinti, kad jie yra lietuviai, pamilti, geriau pažinti savo kraštą“, – kalbėjo Likiškėlių pagrindinės mokyklos direktorius Donatas Vasiliauskas.
Pasigirdus kritikai, kad Integracijos centras gali nepasitvirtinti, A. Jučas atkerta: „Tai nebus tik emigrantų vaikams skirta. Mes negalime daryti rezervato, kad visi susirinktų ir būtų atskirti nuo viso pasaulio. Mes turime idėją, kad ateitų visi, kurie nori, turime planą kviesti žinomus žmones, kurie patys buvę emigracijoje ir grįžę pasidalintų savo patirtimi, kad padrąsintų.“
Alytaus miesto taryba Integracijos centro steigimui skyrė 10 tūkstančių eurų.
„Mano nuomone, geriausia integracija, kai vaikas įmetamas į tą aplinką, kurioje jis turi integruotis. Kaip aš juokauju, mažą vaiką kai moko kalbėti, jo neuždaro ir nemoko kalbos. Jis tiesiog gyvendamas, būdamas tarp žmonių išmoksta. Taigi, labai daug priklausys nuo detalių – kaip bus dirbama, kas ateis į tą centrą, kokia bus programa – nuo to priklausys sėkmė“, – kalbėjo mero pavaduotoja Valė Gibienė.
Nors Alytaus priemiesčiuose dygsta naujos statybos namai ir dalis grįžta, tačiau moksleivių skaičius nedidėja. Praėjusiais metais Alytaus mokyklas lankė 7200, planuojama, kad nuo rugsėjo ateis pusšimčiu mažiau vaikų.
„Iš tiesų grįžta, bet tikrai ne tiek, kiek išvažiuoja, ne tiek, kiek emigruoja. Tai, aišku, ir ekonominė situacija lemia. Skaičiai nėra optimistiniai, kad mes galėtume džiaugtis, kad štai šiais metais masiškai grįžta – tikrai taip nėra ir negalime savęs apgaudinėti“, – kalbėjo V. Gibienė.
Integracijos centrą Alytaus vaikai galės lankyti po pamokų, užsiėmimai vyks kartą per savaitę, tėvams tai nieko papildomai nekainuos.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)