Metelių regioninis parkas: kiek jo išsaugojimą lemia lankytojų geranoriškumas?

Metelių regioninis parkas: kiek jo išsaugojimą lemia lankytojų geranoriškumas?

Metelių regioninis parkas. (Redakcijos nuotr.)

Pietvakarių Lietuvoje įkurtas Metelių regioninis parkas kitaip dar vadinamas didžiųjų Pietų Lietuvos ežerų dubumos kraštovaizdžio stebuklu, tačiau žymus jis ne tik tuo. Lankytojus ypač traukia ir reta galimybė pamatyti parko simbolį – balinius vėžlius. Tik ar jie pasirengę prisidėti prie šio parko išsaugojimo, pabandėme išsiaiškinti.
 
Verta pamatyti
Be įspūdingos Metelių regioninio parko panoramos, jo teritorijoje galima surasti 1676 augalų ir gyvūnų rūšių, 113 jų įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Viena tokių – balinis vėžlys, kitaip nuo seno vietinių gyventojų vadinamas „geležine varle“, nykstantis dėl retėjančių buveinių. Meteliai – šiaurinė šios rūšies paplitimo riba, tad susipažinti su šiuo ropliu čia yra didžiausia tikimybė. Be to, parke galima aptikti ir saugomą antį rudę, išsiskiriančią sodria ruda spalva, – Metelių ežeras yra viena iš dviejų šios rūšies perimviečių, taip pat gana retą žuvį – ežerinę rudę. 
Lankytojus traukia ir išskirtinė proga išvysti vienintelę vietą, kur natūraliai auga bekočiai ąžuolai, tai – Trako miškas. Šie medžiai gali ūgtelėti iki 30 m, o išskirtiniais atvejais – net iki 40 m ir pasiekti 2 m kamieno skersmenį.
Vienas iš pagrindinių parko kultūros paveldo objektų – Metelių Kristaus atsimainymo bažnyčia, pradėta  statyti 1819 m. ir turinti klasicizmo ir neobaroko architektūros bruožų. O svarbiausia gyvenvietė – Metelių kaimas, rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo 1508 m. Anksčiau jo vietoje buvo kunigaikščio dvaras su žirgynu. 
 
SMS žinute
Visi regioniniai parkai yra išlaikomi iš valstybės biudžeto. Meteliai – ne išimtis. Dalį šiam parkui gyvuoti reikalingų pajamų skiria valstybė, vertybių apsaugai ir darbams lėšų teikia Lazdijų raj. savivaldybė, tam tikra suma susidaro iš įvairių parko vykdomų Europos Sąjungos remiamų projektų. 
Nors gyventojams Metelių, kaip ir visų Lietuvos regioninių parkų, lankymas – nemokamas, kiekvienas norintis gali savanoriškai įsigyti lankytojo bilietą ir taip pat prisidėti prie jo išlaikymo. Iki šiol vienkartinį, mėnesinį ar metinį bilietą gyventojai ir turistai galėjo nusipirkti pačiame Metelių regioninio parko lankytojų centre, „Perlo“ terminaluose ar „Tiketa“ bilietų platinimo sistemoje – internetu, bilietų platinimo vietose ar per nemokamą programėlę.
Nuo šių metų balandžio mėnesio jį galima gauti trumpąja SMS žinute laukelyje surinkus sutrumpintą parko pavadinimą, šiuo atveju MRP, ir išsiuntus ją numeriu 1860. Gavus atsakymą „Ačiū, kad remiate saugomas teritorijas“ parama bus įskaityta. Tiesa, trumpąja žinute lankytojai šiuo metu gali įsigyti tik vienkartinį lankytojo bilietą, galiojantį 5 dienas. Dėl nedidelės sumos jie daugelyje parkų yra populiariausi.
Direkcijos vadovo nuomone, galimybė prisidėti prie parko vertybių išsaugojimo tokiu būdu daug kam bus paprastesnė. „Bet koks prisidėjimas svarbus, kuo lengviau bus žmogui tai padaryti, tuo daugiau paramos sulauks regioniniuose parkuose saugomos gamtos ir kultūros vertybės“, – teigė R. Krugelis.
Penkių dienų lankytojo bilieto kaina – 1 Eur. Perkant jį SMS žinute nuskaitomas 0,35 ct aptarnavimo mokestis, įsigyjant „Perlo“ terminaluose – 0,25 Eur, „Tiketa“ tinkle – 0,20 Eur.
 
Investuojama į parką
Atsakyti, ar lankytojo bilietą įsigyti, kad ir vienkartinį už eurą, verta, galima nesunkiai. Iš esmės visi šie lankytojų suaukoti pinigai grįžta jiems patiems.
Pavyzdžiui, pernai iš jų parkas surinko 2060 eurų. Dalis jų panaudota infrastruktūros ir pačios teritorijos prie lankytojų centro priežiūrai ir tvarkymui, nuotekų išvežimui. Iš jų taip pat buvo suorganizuotas dviračių žygis „Mink į priekį 2016“, atlikti vieno iš ežerų – Dusios, intakų vandens kokybės tyrimai. Tuo tarpu 2015 metais iš tokių lėšų buvo nupirkta irklentė, kuria gali pasiplaukioti visi lankytojo bilietą įsigiję žmonės. 
Iš tokių lėšų taip pat tvarkomos lankytojų taip mylimų balinių vėžlių buveinės. R. Krugelis sako, kad už bilietus surinktos lėšos labai prisideda prie šios rūšies išsaugojimo, jei jų parkas netektų, vargu, ar pavyktų išsaugoti visas buveines.
Ar galimybė SMS žinute lankytojams prisidėti prie parko veiklų ženkliai papildys jo biudžetą, atsakyti dar anksti. Tačiau gyventojai ja pasinaudotų.
Alytiškis Modestas sako, kad eidamas į parką kartais nusiperka vienkartinį lankytojo bilietą. „Tekainuoja 1 eurą, šiais laikais už tiek nieko nenusipirksi. Bet jei visi lankytojai po eurą sumestų, jau parkui pasijaustų. Ne kasdien gi eini. O kad SMS galima išsiųsti, tai gal ir patogiau. Aš atėjęs vietoj pirkdavau, bet dabar pabandysiu ir telefonu“, – pasakoja gyventojas.
Kaip informavo R. Krugelis, parko gamtos ir kultūros paveldo objektus per metus aplanko maždaug 70–80 tūkst. žmonių. Taigi, jei visi prisidėtų, kad ir minimalia suma, Metelių baliniai vėžliai ir kitos saugomos rūšys bei vertybės gyvuotų kur kas ilgiau.
 
Image preview  Image preview

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)