Mirtinos Legionella pneumophila bakterijos gyventojams sėja nerimą

, Goda Čiginskaitė
Mirtinos Legionella pneumophila bakterijos gyventojams sėja nerimą
Vilniuje netikėtai užfiksuota legioneliozė nerimą sėja ir kituose miestuose bei kaimuose. Užfiksuotos trys mirtys, nustatyta, kad užkrėstas bent trijų namų vanduo. O pavojus kyla ne tik daugiabučių, bet ir individualių namų gyventojams, kurie taupydami sumažina karšto vandens temperatūrą.
Kaip skelbia visuomenės sveikatos specialistai, norint apsisaugoti nuo šios ligos, reikia ne gerti vaistus, bet domėtis savo gyvenamuoju namu. 
Alytuje šalto vandens tiekėjas UAB „Dzūkijos vandenys“. Anot bendrovės Vandentiekio ir nuotakyno departamento direktoriaus Leono Mickevičiaus, šioje srityje dirbančio daugiau nei du dešimtmečius, šaltame vandenyje Legionella pneumophila bakterijos nesikaupia. „Galiu patikinti, kad alytiškiai šaltą vandenį gali gerti drąsiai, gaminti maistą, jį naudoti. Mūsų tinkluose bakterijos tikrai neturi galimybių veistis. Jų galima rasti tik karšto vandens tinkluose“, – kalbėjo L. Mickevičius.  
Paklaustas, ar tekę girdėti, kad bakterijų rasta Alytuje, L. Mickevičius teigia žinantis vos vieną atvejį. „Toks atvejis buvęs mano kolegai, kuris gyvena individualiame name Alytuje. Greičiausiai netyčia jis sumažino karšto vandens temperatūrą. Pradėjo sirgti jo žmona ir dukra, įtartas plaučių uždegimas. Laimei, vienas santechnikas patarė išsitirti karštą vandenį. Rado bakterijų, pakeitė vaistus ir situacija suvaldyta. Tokių atvejų gali pasitaikyti daug kam. Tačiau kartoju, kad šaltame vandenyje bakterijos niekada nesiveisia, tik karštame“, – pasakojo pašnekovas.
Anot visuomenės sveikatos specialistų, legioneliozė yra ūminė infekcinė liga – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella pneumophila bakterijos. Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Tačiau jeigu žmogus kreipiasi laiku, liga diagnozuojama anksti ir skiriamas tinkamas gydymas, pasveikstama be jokių pasekmių. 
Legioneliozė gali pasireikšti dviem formomis. Pirmoji – legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys ir pneumonija, o antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos. Liga neužkrečiama. 
Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, medicininėje aparatūroje. Specialistų teigimu, apskritai legionelių galima rasti ir ne vieno namo šilumos sistemos vamzdyne, kadangi šie nėra sterilūs. Tačiau jei tiekiamas pakankamai aukštos temperatūros vanduo ir bakterijos negali daugintis, tai problemų nekelia. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20–45ºC. Žemesnėje nei 0ºC ir aukštesnėje nei 60ºC temperatūroje legionelės nesidaugina. 
Vyresni žmonės yra jautresni šiai infekcijai nei jauni. Jei legioneliozė pasireiškia kaip legionelinė pneumonija, liga paprastai prasideda karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmu. Sausas kosulys ir skausmas krūtinėje progresuoja. Apie 30 proc. ligonių viduriuoja ar vemia. Apie 50 proc. patiria sąmonės sutrikimų. 
Ligos visai nesudėtinga išvengti, jei nuolat palaikoma ne žemesnė nei 50°C temperatūra visuose vartotojų karšto vandens čiaupuose. Gyventojai savo namuose turėtų periodiškai valyti dušo galvutę. Joje gali būti susikaupę nuosėdų, kurios taip pat lemia legionelių dauginimąsi. Vanduo nėra sterilus ir dėl užrūdijusių, užkalkėjusių vamzdžių, mažo vandens srauto vamzdžiuose, bakterijos gali veistis, o į organizmą patekti su vandens purslais.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)