Nuo vilkų nukentėjusių ūkininkų viltis – prasidėjęs varyminės medžioklės sezonas

Nuo vilkų nukentėjusių ūkininkų viltis – prasidėjęs varyminės medžioklės sezonas
Alytaus rajone, Makniūnų kaime,  Petro ir Dalės Baranauskų ūkyje, per vieną naktį vilkai papjovė dvylika avių, o per šią vasarą jų nudaigojo kone keturiasdešimt. Ūkininkai vilkus baido dujų patranka, budi naktimis, garsiai leidžia radiją, nes šie žvėrys nieko nebijo. Plėšrūnų padarytą žalą skaičiuoja ir kiti Alytaus rajono avių augintojai.
Ūkininkus stebina suankstyvėjusios vilkų puotos laukuose. Ankstesniais metais jos prasidėdavo rudenį, o šiemet plėšrūnai siautėti ėmė jau vasaros pradžioje. Didelė ūkininkų viltis – nuo spalio 15 dienos prasidėjusios medžioklės su varovais. Jų metu galima medžioti briedžius, tauriuosius elnius, danielių pateles ir jauniklius, antramečius patinus bei vilkus. Pastarųjų šiemet Lietuvoje leista sumedžioti 60.
 
Vilkai pjauna avis
Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo Stasio Supranavičiaus duomenimis, jau gauta 15 pranešimų, kad vilkai skirtinguose kaimuose sudorojo daug avių ir vieną danielių.
Į makniūniškių P. ir D. Baranauskų šeimos ūkio avių bandą vilkai įsisuko birželio 5-ąją ir vis sugrįždavo. Per porą mėnesių Baranauskų ūkis neteko 14 ėriukų, 19 avių ir 2 veislinių avinų. Tai labiausiai nukentėjęs ūkis Alytaus rajone – vilkų padaryta žala siekia daugiau nei 3 tūkst. eurų (nuostoliai dar tikslinami).
Liepą vilkai aviną nusitempė iš Raitininkų kaimo ūkininko Juozo Drobnio ganyklų. Šeimininko patirti nuostoliai siekia per 90 eurų. O Albinas Burneika iš Gervėnų kaimo (Pivašiūnų sen.) dėl vilkų neteko dviejų avių, jo patirti nuostoliai įvertinti 228 eurais. Šią vasarą po vieną avį prarado ūkininkai Mindaugas Stepanavičius bei Jonas Vrubliauskas, o Veronika Sabaitienė (Daugų sen.) – avį ir aviną.
Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas S. Supranavičius sako, jog vilkai avis pradėjo pulti nuo pavasario ir nesiliauja. „Labiausiai plėšrūnai skriaudžia ūkininko Baranausko ūkio avis. Kai jis įsigijo patranką, vilkai šiek tiek apsiramino. Aš irgi nieko negaliu padaryti, nuo šių žvėrių neapsaugosiu“, – padėtį nusakė S. Supranavičius.
Tikimasi, kad medžioklė su varovais padės reguliuoti miško gyventojų populiaciją, ypač šernų gausą. Per praėjusį medžioklės sezoną šalyje sumedžiota 32 624 šernai.
Šalies savivaldybių pateiktais duomenimis, iki 2017 metų rugsėjo 1 dienos, lyginat su ankstesniais metais, vilkų padaryta žala sumažėjo. 2017 užfiksuota 196 vilkų žalos atvejai – 20 proc. mažiau nei pernai.
 
Svarbiausia – gamtos interesai
Neretai visuomenėje girdime kalbų, jog vilkų prisiveisė tiek daug, kad ūkininkai nebegali palikti gyvulių ir būtina vilkų sumedžioti dar daugiau. Tačiau situacija rodo, jog neretai probleminėse vietose jau esantis vilkų sumedžiojimo limitas net neišnaudojamas.
Aplinkos viceministras Martynas Norbutas akcentavo, jog sumedžiojimo limitas apskaičiuojamas remiantis objektyviais kriterijais, nes svarbiausia yra atstovauti gamtos interesams. „Puikiai suprantame, kad vilkų populiacija turi būti išlaikyta. Tačiau nėra taip, kad neatsižvelgiame ir į ūkininkams vilkų padarytą žalą“, – tikino M. Norbutas. Pernai Aplinkos ministerija parengė Saugomų rūšių naudojimo tvarkos pakeitimus, kurių pagrindu savivaldybės galėjo kreiptis dėl vilkų sumedžiojimo ne sezono metu, o to priežastis – vilkų daroma žala ūkiniams gyvūnams. Pernai kreipėsi 7 savivaldybės – Anykščių, Lazdijų, Tauragės, Varėnos, Šilalės, Rokiškio ir Vilkaviškio.
Aplinkos ministerija šiais metais dar prieš vasarą keitė tvarką dėl vilkų medžioklės, vienas iš pakeitimų – dėl vilko sumedžiojimo ne sezono metu sprendimas priimamas tik tuo atveju, kai vilkų papjauti gyvuliai buvo saugomi, kitaip tariant, ūkininkai ėmėsi prevencinių priemonių.
Nors pasigirsta kalbų, jog reikėtų didinti vilkų sumedžiojimo kvotą, nes kasmet ūkininkų gyvulius užpuola vilkai, faktai rodo, jog dalyje savivaldybių vilkų per nustatytą terminą išvis nepavyksta sumedžioti. Pavyzdžiui, 2016–2017 metų medžioklės sezonu 2 vilkai buvo skirti sumedžioti Kupiškio rajono savivaldybėje, o nesumedžiotas nė vienas. Klaipėdos rajono savivaldybei buvo skirtas 3 vilkų limitas, vėlgi nesumedžiotas nė vienas. Po 4 vilkų limitą buvo skirta Lazdijų ir Varėnos rajono savivaldybėms. Lazdijų rajono savivaldybėje sumedžiotas 1 vilkas, o Varėnos rajono savivaldybėje – 5 (toks skaičius todėl, jog 1 vilkas buvo skirtas papildomai iš bendrojo šalies limito). Bendrai 60-ies vilkų sumedžiojimo kvota išnaudojama visuomet, tačiau neišnaudotas limitas, kuris būna skirtas daugiausia žalos dėl vilkų patiriančiose savivaldybėse, būna perskirstomas bendrai, t. y. visai šaliai.
 
Aplinkosaugininkai kontroliuoja medžiotojus
Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Jonas Jarmalavičius teigia girdintis ūkininkų priekaištus – kodėl Alytaus rajone leidžiama sumedžioti vos porą vilkų. „Visiems žinoma, kad bene ilgiausiai besitęsiantis žmogaus ir gamtos konfliktas vyksta tarp žmogaus ir vilko. Šis miško gyvūnas pridaro nemažai nuostolių gyvulių augintojams, todėl pastarieji vilkus keiksnoja ir siūlo didinti galimų sumedžioti vilkų skaičių. Tačiau mes, gamtosaugininkai, to daryti nesutinkame, nes kol kas neaiškus vilkų populiacijos dydis“, – kalbėjo Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas J. Jarmalavičius.
Anot pašnekovo, prasidėjus varyminės medžioklės sezonui, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai kartu su miškų urėdijų, Valstybinės miškų tarnybos pareigūnais ir neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais tikrina, ar medžiotojai racionaliai naudoja medžiojamųjų gyvūnų išteklius, medžioja saugiai ir ar atsakingai tvarko medžioklės dokumentus. Taip pat tikrinta, ar laikantis reikalavimų transportuojami, nešiojami ir naudojami ginklai, ar medžiotojai ryši ryškios spalvos juostas ant kepurių arba dėvi ryškios spalvos kepures arba liemenes, ar tokias liemenes dėvi varovai, ar medžiotojai nemedžioja būdami neblaivūs.
„Aplinkosaugine akcija „Medžiok saugiai“ siekiama sustiprinti medžioklių kontrolę medžioklės sezono pradžioje, mažinti neteisėtą medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą ir užtikrinti saugaus elgesio medžioklėje reikalavimų laikymąsi“, – sakė J. Jarmalavičius.
 
Image preview

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)