Oro tarša: kas ją didina ir kaip kiekvienas galėtume prisidėti prie jos mažinimo

Oro tarša: kas ją didina ir kaip kiekvienas galėtume prisidėti prie jos mažinimo
Į Alytaus mieste veikiančią uogų ir grybų perdirbimo įmonę kasdien, kol leidžia oro sąlygos, dalis darbuotojų į darbą atvyksta ne automobiliu, o dviračiu. Taip įmonės vadovas Gediminas Daukšys skatina žmones prisidėti prie oro taršos mažinimo ir pagerinti savo sveikatą. „Kad jie atsisakytų transporto priemonių, minimaliai žmones paskatinu finansiškai. Per mėnesį prie atlyginimo primokame porą eurų. Jie dar sutaupo degalams. Pastebiu, kad važinėdami dvirate transporto priemone žmonės yra sveikesni, mažiau serga, įmonėje dėl to nestoja numatyti darbai“, – kalbėjo verslininkas.
Tai mažas pavyzdys, kad reikia saugoti savo aplinką, tačiau įkvepia ir gali užkrėsti. Kiekvienais metais organizuojama Europos judumo savaitė yra didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Jos renginiai kasmet vyksta rugsėjo 16–22 dienomis.
Šia kampanija siekiama skatinti Europos šalių vietos valdžios institucijas diegti ir populiarinti tvarias transporto priemones bei paskatinti gyventojus išbandyti susisiekimo automobiliais alternatyvas. 
 
Alytuje – įkrovimo stotelės elektromobiliams
Alytaus miestas įsitraukė į visoje šalyje planuojamą elektromobilių įkrovimo stotelių plėtrą. Didžiuosiuose šalies miestuose jau įrengtų stotelių tinklą turėtų papildyti ir šešios greito įkrovimo  stotelės Dzūkijos sostinėje. Tiesa, atsakymo apie tokių stotelių poreikį nėra. Elektromobilių skaičius visoje apskrityje nesiekia nė poros dešimčių.
Lietuvoje parengtas projektas, kuriame numatytas apie 3 mln. eurų finansavimas elektromobilių infrastruktūros plėtrai šalyje. Jeigu iš Europos Sąjungos fondų finansavimas būtų gautas mažesnis, atitinkamai būtų mažinamas ir planuojamų įrengti automobilių įkrovimo stotelių skaičius. 
Minėtame projekte numatyta, kad elektra varomų transporto priemonių įkrovimo stotelės bus įrengtos šalies miestuose, kurie turi per 25 tūkst. gyventojų ar kurorto statusą ir yra parengę darnaus judrumo mieste planus, taip pat magistraliniuose keliuose. 
VĮ „Regitra“ duomenimis, iš viso Alytaus apskrityje nuo 2014 metų yra užregistruota 19 elektromobilių: keturi elektromobiliai Alytuje, septyni Alytaus rajone, vienas Druskininkuose, šeši Lazdijuose ir vienas Varėnoje.
 
Būtina sumažinti neigiamą transporto poveikį
Oro tarša kenkia žmogaus sveikatai ir aplinkai. Per pastaruosius dešimtmečius Europoje gerokai sumažėjo daugelio į orą išmetamų teršalų kiekiai, todėl oro kokybė regione pagerėjo. Tačiau oro teršalų koncentracijos vis dar per didelės, ir oro kokybės problema išlieka. Didelė dalis Europos gyventojų gyvena zonose, ypač miestuose, kur nesilaikoma oro kokybės standartų.
Europos transporto priemonių išmetami oro teršalai sudaro ketvirtadalį ES išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Naujausioje Europos aplinkos agentūros (EAA) ataskaitoje teigiama, kad daugumą aplinkos problemų galima išspręsti įgyvendinus naujus ES tikslus.
Nors oro tarša per pastaruosius du dešimtmečius sumažėjo, tačiau daugelyje šalių ji kelia didelį susirūpinimą. Transporto priemonėms taikant „Euro standartus“ faktiško išmetamo NO2 kiekio nepavyko sumažinti iki teisės aktuose nustatytų lygių, nors juos taikant pavyko iš esmės pagerinti oro kokybę.
Augantis krovinių gabenimo mastas taip pat prastina oro kokybę. Krovinių gabenimas yra viena iš pagrindinių didelio išmetamo NO2 kiekio priežasčių. Per pastaruosius du dešimtmečius išaugus krovinių gabenimo apimčiai, išmetamų sieros oksidų, kurie sukelia rūgštųjį lietų, kiekis nuo 1990 m. sumažėjo tik 14 %, nors imtasi veiksmingų priemonių padėčiai pagerinti.
Vienas pagrindinių XXI a. uždavinių – sumažinti neigiamą transporto poveikį, t. y. transporto išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, oro taršą ir triukšmą, skatinant naudoti aplinką tausojančias transporto priemones. Europa gali imtis iniciatyvos ir diegti technines naujoves elektrinių transporto priemonių srityje. Ši permaina gali pakeisti gyvenimą miestų centrinėse dalyse.
 
Šildymo sezono pavojai
Aplinkos apsaugos agentūra internetiniame puslapyje kasdien skelbia informaciją apie oro kokybę. Kol prasideda šildymo sezonas, teršalų koncentracijos aplinkos ore neviršija ribinių verčių.
Prasidėjus šildymo sezonui, daugelyje Lietuvos miestų ims tvyroti smogas. Koks oro užterštumas Alytuje, sužinotume tik tuomet, jei jis peržengtų kritinę ribą.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vida Mačernienė patikino, kad jeigu Alytuje oro tarša peržengtų ribines normas, atsakingos institucijos ir gyventojai apie tai būtų informuoti.
„Natūralu, kad prasidėjus šildymo sezonui, oro tarša padidėja. Siekiant užkirsti kelią tokiems reiškiniams, kai prasideda šildymo sezonas, individualių namų gyventojų prašome namus šildyti naudojant tik kokybišką kurą ir nedeginti atliekų“, – kalbėjo V. Mačernienė.
Visuomenės sveikatos centrų specialistų teigimu, jautriausios oro taršai gyventojų grupės yra vaikai, nėščiosios, vyresnio amžiaus žmonės, sergantieji lėtinėmis kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligomis.
Padidėjus kietųjų dalelių koncentracijai ore, į rizikos grupes patenkantiems gyventojams rekomenduojama pasilikti namuose, vengti fizinio krūvio.
Didesnė tikimybė kietosioms dalelėms pasiekti plaučius atsiranda kvėpuojant per burną, intensyviai judant, sportuojant, ypač lauke, tad, padidėjus oro taršai, būtina atsisakyti sportinių užsiėmimų lauke.
 
 
Image preview

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)