Už džiovintų raudonųjų musmirių kilogramą supirkėjai moka 150 eurų

, Daina Baranauskaitė
Už džiovintų raudonųjų musmirių kilogramą supirkėjai moka 150 eurų

Rinkdami raudonąsias musmires dzūkai taip pat gali pasipelnyti.

„Jei ne grybai ir ne uogos...“ – visi žino šį liaudies posakį apie dzūkų moteris. Tačiau, pasirodo, jog supirkėjai iš žmonių mielai perka ne tik mėlynes, baravykus, voveraites, bet ir raudonąsias musmires. Net keliuose Dzūkijos laikraščiuose publikuojami skelbimai, kuriuose už kilogramą džiovintų musmirių siūloma 150 eurų. Alytaus rajono gyventoja Eleonora prisimena, kad anksčiau žmonės musmires naudojo kaip nuodą musėms.
„Jos raudonom galvutėm su baltais taškeliais. Tad mano vaikystėje bobutė žiūrėdavo, kuri tik didesnė, ir skindavo. Namuose apiplikydavo verdančiu vandeniu, pabarstydavo druska ir dėdavo ant palangės. Juk anksčiau nebuvo jokių kitokių priemonių nuo musių, tad  musmirės puikiai pasitarnaudavo“, – pasakojo Alytaus rajono gyventoja Eleonora Vrubliauskienė.
Supirkėjai tvirtina, kad musmirės superkamos parduoti užsienyje dėl savo gydomųjų savybių, farmacininkai užsimena, kad musmirės pasižymi ir haliucinogeniniu poveikiu. Tad tikrasis tikslas, kam jos superkamos, nežinomas. Tiesa, kartais pasigirsta, kad nuodingosios musmirės išgydo vėžį.
„Esu girdėjusi, kad musmirės nuo vėžio išgydo. Vienas vyriškis, musmires užpylęs naminuke, savo žmonai sugirdydavo po lašą antpilo. Nuo vieno lašo didindavo dozę iki 40 lašų. Moteris tikrai pasveiko nuo piktybinio vėžio. Manau, kai tiki tuo, ką darai, tai ir pildosi“, – pasakojo Alytaus rajono gyventoja Dalė Baranauskienė.
Pasitaiko, kad dzūkų moterys dar ir šiandien musmires panaudoja musėms, širšėms baidyti.
„Pavyzdžiui, dabar mano virtuvę puola širšės. Tad surenku keletą musmirių, jas apipilu lydytu sviestu, pabarstau cukrumi ir rezultatas tikrai yra“, – pasakojo D. Baranauskienė.
Pasakojama, kad senovėje musmires naudojo įvairūs šamanai, norėdami susisiekti su kitu pasauliu. Beje, Lietuvoje kone kasmet fiksuojami mirtini apsinuodijimo grybais atvejai, ypatingai sunku atskirti žaliąją musmirę nuo liaudyje vadinamų vištukių ar vokietukų.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)