Vėsa ir šalnos kandžioja augalus ir neramina ūkininkus bei gėlininkus

, Justina Pocevičiūtė
Vėsa ir šalnos kandžioja augalus ir neramina ūkininkus bei gėlininkus

Sodininkų bendrijos „Dzūkija“ pirmininkas F. Delinda su žmona pasodino tūkstančius gladiolių ir tikisi, kad šalnos nepakenks.

Ypatingai vėsi, su sniegu ir šalnomis savaitė neramina sodininkus, daržininkus, gėlininkus. Baiminamasi, kad dėl gamtos pokštų gali nukentėti augalai. 
Internete plinta daugybė vaizdų, kuriuose gamta pokštauja. Didžiausią nerimą krintančios snaigės ir prognozuojamos šalnos kelia gėlininkams, sodininkams, daržininkams. Štai sodininkų bendrijoje „Dzūkija“ kone keturis dešimtmečius gėles, daržoves auginantis 
bendrijos pirmininkas Fabijonas Delinda sako, kad tokių metų neprisimena.
„Tokio kaip šis pavasaris tikrai neprisimenu. Su žemdirbyste susijęs 37 metus, tačiau kad gegužės mėnesį snigtų – neteko matyti“, – kalbėjo sodininkų bendrijos „Dzūkija“ pirmininkas F.  Delinda.
F. Delindos sode gražuolės įvairiaspalvės tulpės dar ryte buvo tarsi su sniego karūnomis, tačiau dieną saulė jas nutirpdė. Daugiausiai vyriškis su žmona augina gladioles. Jų lygiai prieš mėnesį pasodino ne vieną arą. 
„Kai kurios ankstyvos rūšys jau dygsta, tačiau dėl šalnų daigelius užberiame žemėmis. Tikiuosi, kad nepakenks“, – kalbėjo pašnekovas.
Tie, kurie pomidorus, agurkus ir gėles jau išnešė į šiltnamį, neišvengiamai naktimis turi deginti žvakes. Tarkim, Delindų šeima nuo šalnų šiltnamio augalus gina elektriniu šildytuvu. 
Manoma, kad šalnos bene labiausiai pakenks vaismedžiams.
„Šis pavasaris – tai visuotinis atšalimas. Pusiau juokauju, tačiau tai karti tiesa. Kriaušių pumpurai jau skleidžiasi, tačiau šalnos juos kandžioja. Manau, kad trešnių žiedų nušalo apie 50–70 procentų. Negerai sodininkams, bus nuostolių“, – mano F. Delinda.
Tiesa, šiltnamiuose gėles auginantys gėlininkai sako, kad šalnos jų negąsdina. Štai „Dzūkijos“ soduose, Medukštos kaime, senelės sodyboje trijuose šiltnamiuose kartu su žmona gėles jau 7 metai auginantis Saulius Katukevičius sako, kad augalus nuo šalnų apsaugos gera plėvelė. Tačiau pavasaris, anot gėlininko, ne dovanėlė.
„Šis pavasaris gėlininkams problemiškas. Žinoma, mūsų šiltnamių šalnos nepakanda. Juose šilta nuo saulės. Tačiau vis tiek viskas pražydo vėliau“, – kalbėjo gėlininkas S.  Katukevičius.
Kai lauke taip vėsu, iš S. Katukevičiaus šiltnamių net nesinorėjo lįsti lauk. Juolab, akys raibo nuo sutuoktinių rankomis išauginto grožio. Įvairiausių spalvų ir dydžių ryškiažiedės gėlės dėl šalto pavasario ir didesnių kūrenimo, priežiūros išlaidų turbūt nebrangs. Vyriškis juokauja, kad kainos veikiausiai pirkėjų nekandžios taip, kaip dabar kai kuriuose Lietuvos regionuose šalnos.
„Manau, kad nebrangs. Girdžiu, kad tos atvežtinės gėlės gali brangti. Tačiau viskas priklausys, kiek gėlininkai priaugins produkcijos. Kitaip tariant, kokia bus pasiūla ir paklausa“, – sakė S. Katukevičius.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)