Neįtikėtina: po audito Alytaus pataisos namuose rasta grubių nusižengimų

Alytaus pataisos namuose nustatyta aibė pažeidimų.
Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja D. Visalgienė teigė, jog panašūs audito rezultatai ir kituose pataisos namuose.

Alytaus pataisos namuose Teisingumo ministerijos Centralizuoto audito skyriaus patikrinimo rezultatai šokiruojantys: chaotiški ir neskaidrūs viešieji pirkimai, neteisėtas turto naudojimas, neefektyviai ir nepagrįstai naudojamos biudžeto lėšos.
Plačiau situaciją „Dainavos žodžiui“ komentavo Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Dorita Visalgienė.

Turto valdymas
Audito metu nustatyta, kad ankstesnė Alytaus pataisos namų administracija savavališkai, be Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo, privačiam juridiniam asmeniui panaudos pagrindais perdavė valstybės nekilnojamąjį turtą. Nustatyta, kad įstaiga nekontroliavo ir panaudos sutarties vykdymo.
„Audito rezultatai verčia abejoti ne tik turto valdymo sprendimų racionalumu Alytaus pataisos namuose, bet ir jų skaidrumu. Pavyzdžiui, buvo nustatytas atvejis, kai valstybės turtas privačiam juridiniam asmeniui išnuomotas už 6,6 karto mažesnę kainą nei tokių patalpų nuomos rinkos kaina Alytaus mieste, o nuomininkas patalpomis ne tik pradėjo naudotis dar iki nuomos konkurso paskelbimo, bet ir turėjo galimybę naudotis beveik 3 kartus didesniu plotu nei išsinuomojo. Sulaukėme įstaigos vadovo pavaduotojo prašymo nefiksuoti šio pažeidimo“, – sakė Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja D. Visalgienė.

Darbo užmokestis
Audito metu nustatyti faktai patvirtina, kad buvęs Alytaus pataisos namų vadovas ne tik neefektyviai organizavo šios įkalinimo įstaigos veiklą, bet ir neproporcingai bei nepagrįstai skirstė darbo užmokesčio fondą darbuotojams. Pavyzdžiui, 2015–2017 m. nepagrįstai buvo panaudota daugiau nei 150 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto.
Anot D. Visalgienės, neproporcingai buvo skiriamos ir priemokos už įprastą krūvį viršijantį darbą ir papildomas užduotis. „Nustatyta atvejų, kai nekvalifikuotas, aukštos kvalifikacijos ir įgūdžių nereikalaujantis darbas buvo labiau vertinamas nei didesnio pavojingumo ir daugiau žinių reikalaujantis pareigūno darbas. Pavyzdžiui, iš visų neužimtų pareigybių statutinių pareigūnų pareigybių skaičius sudarė apie 84 proc., tačiau dėl padidėjusio darbo krūvio skirtų ir išmokėtų priemokų dalis pareigūnams sudarė tik 27,3 proc.“, – faktus dėstė pašnekovė.
Be to, ne vienerius metus daliai pareigūnų buvo nepagrįstai skiriamos ir mokamos priemokos už darbą pavojingomis darbo sąlygomis, o šių priemokų mokėjimo nuolatinę analizę ir kontrolę atliekantis Kalėjimų departamentas iki šiol nepastebėjo, kad ne visiems pareigūnams jos skiriamos ir mokamos pagrįstai.

Viešieji pirkimai
Audito metu nustatytų pažeidimų kiekis ir pobūdis atskleidė, kad viešieji pirkimai Alytaus pataisos namuose buvo vykdomi chaotiškai ir, auditorių vertinimu, neskaidriai.
„Įstaiga didžiąją dalį atliktų viešųjų pirkimų vykdė kreipdamasi tik į vieną tiekėją arba vykdė neskelbiamas apklausas, kai nuolat tie patys tiekėjai pasirenkami savo nuožiūra neargumentuojant tokio pasirinkimo. Pavyzdžiui, 2016 m. buvo vykdyti 524 viešieji pirkimai ir net 505 pirkimus įstaiga atliko apklausdama tik vieną tiekėją. 2017 m. vykdyta 443 viešieji pirkimai ir 413 pirkimų įstaiga atliko apklausdama vieną tiekėją“, – pasakojo D. Visalgienė.
Anot pašnekovės, kai kurie pirkimai atlikti iš įmonių, kurios nenurodo, jog prekiauja atitinkamomis prekėmis, pavyzdžiui, iš kavinių paslaugas teikiančios įmonės buvo įsigyjamas juodžemis, o pareigūnų batai įsigyjami iš baldais prekiaujančios įmonės.
Dar vienas iš neskaidrių viešųjų pirkimų pavyzdžių yra statybų techninės priežiūros paslaugų pirkimo vykdymas iš Alytaus pataisos namų darbuotojo, kuriam ši funkcija yra priskirta pagal pareigybės aprašymą.
Siekiant skaidriai ir taupiai naudoti biudžeto lėšas buvo nuspręsta, kad nuo 2019 m. viešieji pirkimai bus vykdomi centralizuotai. Dėl audito išvadoje nurodytų pažeidimų yra pradėtos atsakingų darbuotojų tarnybinio nusižengimo tyrimo procedūros. Gali tekti atsakyti ir buvusiam pataisos namų direktoriui.
„Iš tiesų buvusiam įstaigos vadovui gali tekti už visa tai atsakyti. Jeigu bus pripažinta, kad dėl jo kaltės valstybė patyrė žalos, yra regreso tvarka. Ko gero, bus inicijuojamas teismo procesas“, – sakė pašnekovė.
Neseniai atranką užimti Alytaus pataisos namų direktoriaus pareigas laimėjo Genadijus Lepiochinas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: