Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Gamta Politika

Pas ūkininkus skuba mobilioji ministerijos komanda

Ūkininkas iš Telšių rajono Vladas Termenas (pirmas iš kairės) džiaugėsi, kad mobilios pagalbos komanda iš karto ėmėsi konkrečių veiksmų, norėdama padėti spręsti jo problemas. (Aurelijos Servienės nuotr.)

Startavo mobilioji Žemės ūkio ministerijos pagalba. Specialistų grupė per gegužės mėnesį aplankė daugiau kaip dešimt šalies ūkių. Ūkininkai džiaugiasi, kad tereikia užpildyti prašymą, ir tokia „greitoji“ atvažiuoja į vietą bei padeda spręsti iškilusius sunkumus.

Tikslas – patarti
Žemės ūkio ministerijos duomenimis, mobiliajai komandai gegužės mėnesį jau teko pagelbėti Kelmės, Telšių, Šilalės, Kėdainių, Alytaus bei kitų rajonų ūkininkams.
Ministerijos specialistai ir vietiniai Valstybinės maisto ir veterinarijos bei Žemės ūkio konsultavimo tarnybos atstovai konsultavo tiesioginių išmokų, ekologinio ūkininkavimo, Europos Sąjungos investicinės paramos, afrikinio kiaulių maro, apyvartinių lėšų, žemėtvarkos ir kitomis su žemės ūkiu susijusiomis temomis.
Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys yra ne kartą kalbėjęs apie mobilios pagalbos būtinumą. Lankydamasis įvairiuose šalies rajonuose ir susitikdamas su ūkininkais jis įsitikino, kad neretai sunkumų užkluptiems žemdirbiams trūksta konkrečios pagalbos. Pristatydamas mobilios komandos įsteigimo argumentus, ministras teigė, kad jos tikslas – ūkininkams padėti spręsti iškilusias problemas, išsamiai paaiškinti, kokia parama ūkis gali pasinaudoti, patarti, kokia linkme eiti, atsakyti į ūkininkams rūpimus klausimus.

Naudinga abiem pusėms
Žemės ūkio ministro patarėjas Jonas Pupius, įvertindamas pirmuosius mobilios komandos apsilankymus ūkiuose, teigė, kad jie buvo naudingi abiem pusėms: ir besikreipusiems, ir pačiai patariamajai grupei.
Tokios pat nuomonės yra ir ūkininkas iš Telšių rajono Dūseikių kaimo Vladas Termenas. Penkiolika metų javus auginantis ūkininkas tapo sukčiaujančios grūdų supirkimo įmonės, kuriai paskelbta restruktūrizacija, auka, iškilo klausimų dėl pridėtinės vertės mokesčio mokėjimo ir kt.
„Tokios mobilios komandos ne tik reikalingos, bet ir būtinos. Kai susiduri su nestandartinėmis situacijomis, vietos specialistai nelabai gali padėti, retai jiems pasitaikančių „mandrysčių“ jie nežino. Turėjome problemų ir deklaruodami pasėlius dėl kai kurių nesutapimų, atvykę komandos specialistai sudėliojo visus taškus“, – pasidžiaugė pašnekovas.

Ledai pajudėjo tik po vizito
Ūkininkas iš Kelmės rajono Dūseikių kaimo Arūnas Vozgirdas taip pat įsitikino, kad mobilios pagalbos komanda atvažiuoja ne tik bėdų išklausyti, bet ir jų spręsti. Ūkininkas kenčia nuo šernų – jo teigimu, žvėrys išnaikina apie 60 proc. jo pievų ir ganyklų. Žmogus ne kartą kvietė atvykti savivaldybės komisiją dėl žalos atlyginimo, tačiau jos niekaip nesulaukė. Ledai pajudėjo tik po to, kai su tos komisijos vadovu susisiekė pas ūkininką apsilankiusi ministerijos mobili komanda.
„Įsitikinau, kad mobili komanda atvyksta ne dėl atsižymėjimo, kaip sakoma „dėl paukščiuko“, o siekdama padėti, išjudinti biurokratus. Patarčiau ir kitiems ūkininkams, turintiems problemų, pasinaudoti tokia pagalba. Tuo labiau, kad išsikviesti komandą labai paprasta“, – kalbėjo ūkininkas.
Komandoje – įvairių instancijų atstovai
Mobiliąją komandą sudaro ne tik ministerijos, bet ir jai pavaldžių institucijų – Nacionalinės mokėjimo agentūros, Nacionalinės žemės tarnybos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Valstybinės augalininkystės tarnybos, VšĮ „Ekoagros“, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos atstovai. Pagal tai, kokia yra aktualija, priklauso ir tuo metu vykstančios komandos sudėtis.
Žemės ūkio ministerija informuoja: norint, kad pas ūkininkus atvyktų mobilioji komanda, tereikia užsiregistruoti ir užpildyti formą, skelbiamą ministerijos tinklalapyje, nurodant savo kontaktus bei pažymint vieną ar kelis aktualius klausimus bei temas ir atsiųsti nurodytu el. paštu. Jei siekiančių pagalbos ūkių užsiregistruos labai daug, prioritetas bus teikiamas turintiems finansinių sunkumų ir/ar ieškantiems atsakymų į kuo daugiau klausimų.
Planuojama, kad komanda kiekvieną savaitę vyks pas užsiregistravusius ūkininkus ir padės jiems atsakyti į kilusius klausimus.

%d bloggers like this: