Dainavos žodis

Vilkai jau puola ūkininkų avis – šie budriai saugojasi

Ūkininkė D. Baranauskienė teigė, jog imasi visų saugumo priemonių, kad vilkai jųdviejų su vyru avių bandą aplenktų.

Goda Čiginskaitė
Sulig vasara prasidėjo vilkų išpuoliai. Avis, kitus gyvūnus Alytaus rajone auginantys ūkininkai jau imasi visų saugumo priemonių, mat rajone jau užfiksuoti keturi atvejai, kai nuo vilkų nukentėjo ūkininkų naminiai gyvūnai.
Aplinkos ministerija skelbia, kad šiais metais kompensacijas už vilkų padarytą žalą mokės ne savivaldybė, o pati ministerija.
Ūkininkai Dalė ir Petras augina 500 avių, tačiau kasmet bent 30 jų papjauna vilkai. Nors šiais metais nuostolių kol kas nėra, tačiau imasi visų saugumo priemonių, kad taip nenutiktų, mat Daugų, Butrimonių bei Simno ūkininkai jau nukentėjo nuo vilkų.
„Kiekvieną rytą, kai paskambina iš fermų, širdis permuša iš išgąsčio, kad gal jau vilkai puola. Per trejus metus mes praradom daugiau negu 100 avių. Ėmėmės daugybės priemonių. Pamenu, pirmais metais, kai tik pradėjo, važiavau į kirpyklas ir prašiau plaukų. Sakoma, kad pajutę kvapą jie nepuola. Bet tai netiesa. Repelentų pylėm, nakvodavom automobiliuose, tačiau vilkai vis tiek įsigudrindavo. Kol pernai neįsigijom specialios šaudyklės. Bet bijau, kad jie nesugalvotų tos patrankos aplenkti. Saugom aveles ir meldžiamės, kad tik neateitų tie vilkai“, – kalbėjo ūkininkė Dalė Baranauskienė.
Kita ūkininkė iš Raitininkų seniūnijos Dovilė Jankauskienė avių auginimo atsisakė, mat šias pjauna vilkai. Užuodę gyvulius, įsigudrina ateiti net į sodybos kiemą. „Pernai turėjome 5 avis, bet vieną jų vilkai tiesiog pagavo, papjovė, todėl nusprendėme jų atsisakyti. Bijom ne tik dėl savęs, bet ir dėl vaiko, nes vilkai visur aplinkui vaikštinėja. Šunis turim, tai ir tie naktimis prašosi namo, nes bijo. Mūsų kaimynams taip pat pjauna avis. Jas tiesiog vilkai įsivilioja į mišką. O svarbiausia, kad viskas vyksta ne naktį, o dieną“, – pasakojo ūkininkė D. Jankauskienė.
Kaip teigia Aplinkos ministerija, kasmet vilkų šaudymo limitas didinamas dėl vis didėjančių ūkininkų nuostolių.
„Pernai buvo nustatytas 110 vilkų limitas. Jis pakankamai didelis, nes dar ankstesniais metais jis būdavo nustatomas 60. Taigi, pernai sumedžioti 102 vilkai“, – sakė Aplinkos ministerijos atstovė Lina Čeplikaitė-Denisovienė.
Patirtus nuostolius dėl vilkų iš dalies kasmet kompensuoja savivaldybė, tačiau, anot ūkininkų, vilkų daroma žala milžiniška ir visi nuotoliai nepadengiami. „Savivaldybė kasmet patirtus nuostolius iš dalies kompensuoja. Ačiū jiems. Bet kai ateini ir randi 15 avių išguldyta… Jos išdraskytais šonais ir dar vaikšto – baisu. Juk kartais avytę išaugini kaip vaiką, jeigu mama numiršta ar nemaitina. O čia vilkai pradrasko, perkanda gerklę. Šiais metais skėlėm bandą per pusę, kad jeigu užpultų, tai bent vieną išsaugotume neliestą“, – sakė ūkininkė D. Baranauskienė.
Aplinkos ministerija skelbia, kad nuo šių metų dėl vilkų patirtus nuostolius kompensuos ne savivaldybės, o pati ministerija.
„Anksčiau nuostolius ūkininkams kompensuodavo savivaldybės iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos, šiemet nuo gegužės 1-osios šiek tiek tvarka pasikeitusi, dabar mokės ne savivaldybės, o Aplinkos ministerija iš Bendrosios aplinkos apsaugos rėmimo programos. Per visą Lietuvą jau gavome apie 30 prašymų iš asmenų, kurių gyvulius užpuolė vilkai, ir jau pradėsime tą žalą kompensuoti“, – sakė Aplinkos ministerijos atstovė Lina Čeplikaitė-Denisovienė.
Pasitaiko, kad vilkai papjauna ne tik avis, ožius, bet ir ūkininkų šunis.

Avys kasmet masina vilkus.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: