Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Politika

Įsibėgėja naujų paraiškų daugiabučių atnaujinimui teikimas – skirs net 150 mln. eurų

Kvartalinė renovacija. (BETA archyvo nuotr.)

Laukiama naujo gyventojų ir savivaldybių paraiškų atnaujinti daugiabučius antplūdžio– Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) susidomėjusių laukia iki kitų metų sausio mėnesio pabaigos. Tai jau septintas Aplinkos ministerijos kvietimas daugiabučiams namams atnaujinti.
Vienas svarbiausių aspektų, skatinančių renovaciją, yra atnaujinimo teikiama nauda. Jau pasinaudoję ankstesniais kvietimais ir savo namus atnaujinę daugiabučių gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už šildymą. BETA duomenimis, vidutiniškai atnaujintame daugiabutyje sutaupoma 50 proc. šiluminės energijos.
Be to, akcentuojama ir pagerėjusi gyvenimo kokybė. Atnaujinti būstai taip pat siejami su būsto vertės padidėjimu, yra paklausesni nuomotis ar įsigyti būstą planuojantiems žmonėms. Tai įvertina ir gyventojai – naujausio visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, 62 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų Lietuvoje norėtų atnaujinti savo namus dalyvaudami Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje.

Skirs 150 mln. eurų
Tam, kad vis daugiau Lietuvos gyventojų galėtų pasinaudoti renovacijos teikiama nauda, šio kvietimo metu daugiabučių namų atnaujinimo programai ketinama skirti 150 mln. eurų. Energinį efektyvumą didinančioms priemonėms skiriama finansavimo dalis sudarys 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų vertės.
Pagal šį kvietimą vykdomiems projektams valstybė 100 proc. apmokės ar kompensuos projekto parengimo, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidas. Taip pat valstybė pilnai padengia visas nepasiturintiems gyventojams tenkančias išlaidas.
Aukščiausias prioritetas šiame kvietime bus taikomas tiems projektams, kurie anksčiau parengs investicijų planą, suderins jį su BETA ir pradės techninio darbo projekto pirkimą ar net jį parengs.
Taip pat bus atsižvelgiama į kitus kvietime numatytus atrankos kriterijus: ar projektas įtrauktas į savivaldybių parengtas kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, aukštesnė energinio naudingumo klasė bei energinis efektyvumas, didesnis gyventojų palaikymas.

Paraiškų lauks iki sausio pabaigos
Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų patvirtintos paraiškos gali būti teikiamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki kitų metų sausio 31 d. Vis dėlto, jeigu bus gauta daugiau paraiškų, nei yra numatyta finansavimo, dėmesys bus teikiamas kompleksinės renovacijos paraiškoms, skatinant gyventojus į renovaciją žiūrėti plačiau nei tik į pastato modernizavimą.
„Tai leidžia sutvarkyti ir daugiabučius supančią aplinką, pertvarkyti viešąsias erdves, išspręsti automobilių stovėjimo aikštelių ir kitas infrastruktūros problemas. Taip gyventojai nušauna du zuikius vienu šūviu“, – teigia Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vadovas Marius Narmontas.
Nuo 2013 metų, vykdant daugiabučių atnaujinimo programą, Lietuvoje renovuoti jau 2274 daugiabučiai, kuriuose yra daugiau kaip 65 tūkst. butų. Šiuo metu yra atnaujinami dar 407 pastatai. Investicijos į šių namų renovaciją sudaro apie 700 mln. eurų.

%d bloggers like this: