Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Politika Verslas

Lietuvoje prasideda mažoji renovacija

Renovacija Lietuvoje. (Nuotrauka iš BETA archyvo)

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui. Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2019-ųjų gruodžio 31 dienos.


Kaip teigia Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius, dabartinė šilumos sistemos būklė nėra gera, o mažoji renovacija turėtų paskatinti didžiąją.
„Įgyvendinus mažą projektą ir atnaujinus šildymo sistemą, gali būti, kad kils noras atnaujinti ir visą namą. Jau iš praktikos pastebime, kad renovacijos procesas paskatina žmones bendrauti, pasitikėti vieni kitais, todėl gali būti, kad mažas namo atnaujinimo projektas išsivystys į didesnės apimties – viso namo renovaciją“, – prognozuoja V. Lukoševičius.
Anot jo, mažoji renovacija labai svarbi ir dėl dabartinės šilumos sistemų būklės, tad jų modernizavimas yra neišvengiamas žingsnis visuose senos statybos daugiabučiuose.
„Daugelyje daugiabučių šildymo sistemos yra labai nepatikimos būklės, kelia avarijos riziką. Dėl to anksčiau ar vėliau jas reikės atnaujinti. Kadangi dabar tam skiriama ir valstybės parama, todėl yra geriausias laikas tai padaryti“, – sako Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas.
Iš tiesų, pagal šį kvietimą planuojantiems diegti energinio efektyvumo didinimo priemones numatyta 30 proc. valstybės parama. Gyventojai gali keisti elevatorinius šilumos punktus į naujus automatizuotus šilumos punktus ar atnaujinti senus susidėvėjusius automatinius šilumos punktus, kurie automatiškai nepalaiko užduotos karšto vandens temperatūros pastato vidaus karšto vandens tiekimo sistemoje.

Taip pat valstybės parama bus skiriama ir tokioms priemonėms kaip radiatorių keitimas, termostatinių ventilių įrengimas, vamzdynų keitimas, individualių šilumos apskaitos prietaisų ar šilumos daliklių sistemos įrengimas, išmaniosios apskaitos, įgalinančios vienalaikį rodmenų nuskaitymą iš daliklių ir karšto vandens skaitiklių butuose, diegimas ir kt. Galima įsirengti individualias šilumos reguliavimo sistemas, kurios leidžia šilumą vartoti pagal savo poreikius ir taip pasiekti dar didesnius sutaupymus.

Subalansuoja šilumos paskirstymą
Anot programą administruojančios BETA direktoriaus Valiaus Serbentos, kvietime numatyta suma finansuoti pateikus projektus – 5 mln. eurų. Mažosios renovacijos projektas yra kur kas pigesnis nei viso namo atnaujinimas, todėl gali būti patrauklus didžiajai daliai daugiabučių gyventojų.
Svarbu ir tai, kad, kaip skaičiuoja ekspertas, tokia renovacija padėtų pasiekti nuo 15 iki 20 proc. šilumos sutaupymo.
„Senos statybos daugiabučių gyventojai dažnai skundžiasi, kad vieni butai šyla, kiti šąla, ir didžiausia problema ta, kad gyventojai patalpose negali turėti tokios temperatūros, kokios norėtų. Tokiuose daugiabučiuose šilumos skirtumas tarp žemiausio ir viršutinio aukšto gali siekti net iki 10 laipsnių Celsijaus. Nepaisant to, visi buto gyventojai moka vienodas sąskaitas už šildymą, bet gyvena skirtingomis komforto sąlygomis. Šią problemą padės išspręsti mažoji renovacija, kurios metu atnaujintas pastato šilumos punktas padės subalansuoti šilumos tiekimą visiems butams“, – paaiškina BETA direktorius.
BETA duomenys rodo, kad nuo 2013 m. yra atnaujinta 2350 daugiabučių namų, o dar 427 daugiabučiai yra renovuojami. Paraiškos mažajai renovacijai priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2019 m. gruodžio 31 dienos.

%d bloggers like this: