Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Politika Verslas

Lietuvoje bus atnaujinta dar 450 senų daugiabučių

Renovacija Lietuvoje. (Nuotrauka iš BETA archyvo)

Už kiek didesnę nei penktadalio mlrd. eurų investicijų sumą bus renovuoti dar 457 seni daugiabučiai, skelbia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA). Baigusi vertinti paskutinio aplinkos ministro kvietimo daugiabučiams renovuoti (2019 m. rugpjūčio mėn.) gautas paraiškas, Agentūra skelbia, kad iš viso buvo gauta 480 paraiškų, tačiau ne visos buvo pripažintos tinkamomis įgyvendinti.
Pagal iš anksto paskelbtas kvietimo sąlygas buvo numatyta, kad gautoms paraiškoms bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas, jeigu bendrai patvirtintų daugiabučių projektų investicijų lėšų suma sieks daugiau nei 150 mln. eurų. Tačiau atsižvelgus į dabartinius Vyriausybės prioritetus pastatų energinio efektyvumo didinimo srityje, buvo nuspręsta finansuoti visus kvietime dalyvavusius projektus, atitikusius sąlygas.

Pirmoji tendencija – aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių siekimas
Paraiškų vertinimą atlikusi BETA dalinasi naujomis įžvelgtomis tendencijomis – renovuoti planuojamuose daugiabučiuose norima pasiekti ženkliai aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių. Net 50 proc. visų paskutinio kvietimo metu gautų paraiškų projektai po renovacijos turės pasiekti ne žemesnę nei B energinio naudingumo klasę.
„Kalbėdami apie energetinį efektyvumą neturėtume kalbėti tik apie finansinę naudą – taip galima prisidėti prie aplinkosaugos bei mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas“, – teigia Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta.

Antroji – kvartalinė renovacija
Anot V. Serbentos, įvertinus šio kvietimo metu gautas paraiškas, akivaizdu, kad stipriai ryškėja kvartalinės renovacijos tendencija – daugiau nei 30 proc. patvirtintų daugiabučių atnaujinimo projektų yra įtraukti į savivaldybių parengtas kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas. Šiuo metu šalyje šias programas, apimančias vieno ir daugiau miesto kvartalų atnaujinimą, yra pasirengusios ir jau įgyvendina 39 savivaldybės.
„Mūsų duomenys rodo, kad jau kelerius metus iš eilės formuojamas naujas požiūris į pastatų energinio efektyvumo didinimą pradėjo duoti rezultatus. Net trečdalis paskutinio kvietimo metu gautų paraiškų daugiabučių modernizavimui yra įtrauktos į kvartalinės renovacijos programas. Tai aiškiai nurodo ateities scenarijų – sulauksime vis daugiau paraiškų ne pavienių pastatų, o kvartalų renovacijai“, – teigia V. Serbenta.
Svarbu paminėti, kad kvartalinė renovacija turi daug privalumų– jos metu įgyvendinamas ne tik gatvės ar net rajono daugiabučių modernizavimas, bet ir bendrų erdvių, inžinierinių sistemų. Ir nors visi projektai yra skirtingi, dažniausiai renkamasi pakeisti seną gatvių apšvietimą ir įdiegti LED lempas, atnaujinti šilumos, vandentiekio ir nuotekų tinklus. Baigti renovacijos darbai gyventojams leidžia džiaugtis ir naujomis automobilių stovėjimo aikštelėmis ar vaikų žaidimų erdvėmis, o kvartalas atrodo kaip neseniai pastatytas. Dėl to dažnai jame pakyla būsto vertė.
Aktyvumu išsiskiria didmiesčiai
Pagal šį kvietimą daugiau kaip 20 proc. daugiabučių atnaujinimo projektų bus vykdoma didžiuosiuose šalies miestuose – Klaipėdoje (36 daugiabučiai), Kaune (32) ir Vilniuje (29).
Šio kvietimo metu iš mažesnių miestų išsiskyrė ir Ukmergės rajono savivaldybė (24 paraiškos), Palangos miesto savivaldybė (21), Šilutės (20), Telšių (18) ir Jonavos (17) rajonų savivaldybės.
Alytaus miesto savivaldybėje bus atnaujinta 11 daugiabučių, Druskininkų savivaldybėje – 3, Varėnos rajono savivaldybėje – 4 daugiabučiai.
Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujinti daugiau nei 2400 daugiabučiai arba 70 tūkst. butų, o šiuo metu įgyvendinama dar apie 1400 daugiabučių atnaujinimo projektų.

%d bloggers like this: