Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Verslas

Skelbiamas naujas kvietimas atsinaujinančių energijos išteklių diegimui daugiabučiuose

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. (Nuotrauka iš BETA archyvo)

Pastaraisiais metais šalies gyventojai, nusprendę renovuoti savo daugiabutį, vis dažniau svarsto rinktis alternatyvios energijos šaltinius. Tokį sprendimą paskatina ne tik noras sumažinti šildymo ir elektros energijos sąskaitas, bet ir į ateities perspektyvą orientuotas požiūris, nes atsinaujinantys energijos šaltiniai prisideda prie aplinkos tausojimo.
Siekdama dar aktyvesnio gyventojų įsitraukimo renkantis atsinaujinančius energijos išteklius, Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) nuo 2020 m. gegužės 28 d. priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų arba yra gavę savivaldybės pritarimą, pagrindžiantį, jog atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas daugiabutyje neprieštarauja savivaldybės šilumos ūkio specialiajam planui.
Žaliosios energijos plėtojimui itin svarbus ir valstybės įsitraukimas, todėl gyventojams, planuojantiems diegti atsinaujinančios energijos priemones, numatyta 30 proc. valstybės parama.
Be to, remiantis kvietime numatytomis sąlygomis, kompensacinė išmoka teikiama tiems paramos gavėjams, kurie jau įgyvendino daugiabučio namo atnaujinimo projektą ir pasiekė ne mažesnį kaip 40 proc. skaičiuojamosios energijos sutaupymą bei ne žemesnę kaip C energinio naudingumo klasę. Taip pat į valstybės paramą gali pretenduoti ir šiuo metu įgyvendinami projektai, planuojantys pasiekti ne mažesnį kaip 40 proc. skaičiuojamosios energijos sutaupymą bei ne žemesnę kaip C energinio naudingumo klasę. Išimtis taikoma tik tiems pastatams, kuriems LR Statybų įstatymu nenustatomi minimalūs privalomi pastatų energinio naudingumo reikalavimai.
BETA direktorius Valius Serbenta atkreipia dėmesį, jog gyventojų susidomėjimas palaipsniui auga: „Agentūros atliekamų visuomenės nuomonės tyrimų duomenimis, daugiabučių namų gyventojų susidomėjimas inovatyviomis energijos taupymo priemonėmis kasmet auga: remiantis naujausių tyrimų rezultatais, net 64 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų savo name norėtų įsidiegti tokio tipo priemones. Tad šis kvietimas – tai dar vienas svarbus žingsnis skatinant alternatyvios energijos šaltinių panaudojimą šalies daugiabučiuose.“

Prisideda prie klimato kaitos slopinimo
Europos Komisijos duomenimis, pastatų sektorius suvartoja apie 40 proc. šilumos energijos ir sudaro apie 36 proc. visų anglies dvideginio emisijų Europos Sąjungoje. Atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas yra vienas svarbiausių kovos su klimato kaita sąjungininkų.
„Kiekvienais metais vis daugiau gyventojų renkasi arba norėtų rinktis aplinką tausojančias, inovatyvias energijos taupymo priemones. Galime matyti, kad visame pasaulyje aktualios klimato kaitos problemos pasiekia ir Lietuvą, o mūsų šalies gyventojams ima rūpėti ne tik patogus gyvenimas šiandien, bet ir ateities kartos“, – pastebi V. Serbenta.

Plačios paramos galimybės
Pagal šį kvietimą valstybės parama Klimato kaitos programos lėšomis numatoma šilumos ir karšto vandens, elektros gamybos įrenginių iš atsinaujinančių išteklių diegimui bei kitoms, alternatyvios šiluminės ar elektros energijos apsirūpinimo priemonėms, tokioms kaip biokuro katilų įrengimas ir pan.
Taip pat priimamos paraiškos mažajai renovacijai – daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.
Paraiškas gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, taip pat kiti asmenys, įgalioti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų.
Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma, o paraiškas mažajai renovacijai galima teikti iki š. m. liepos 1 d. visuose BETA regioniniuose padaliniuose. Daugiau informacijos apie kvietimo sąlygas – www.betalt.lt.

%d bloggers like this: