Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Žmonės

Energinga Makniūnų bendruomenės pirmininkė Dalė Baranauskienė spėja ir versle, ir visuomeninėje veikloje

Makniūnų kaimo bendruomenės „Makniūnų sodžius“ pirmininkė Dalė Baranauskienė dalijasi mintimis apie visuomeninę veiklą, verslą, šeimą ir svajones.
D. Baranauskienė gimė Nemajūnų kaime, Lazdijų rajone. Čia baigė mokyklą, įstojo į Vilniaus statybos technikumą. Kadangi su drauge norėjo kartu dirbti, 1981 m. atvyko į Alytaus žemės ūkio valdybą. „Vieną paskyrė į Pivašiūnus, kitą – į Makniūnus“, – pokalbį pradėjo Dalė. Statybos inžiniere moteris dirbo neilgai. Gretimame kolūkyje susipažino su veterinarijos gydytoju Petru Baranausku, su kuriuo sukūrė šeimą.
„Meilė su Petru buvo greita. Susipažinome, apsivedėme, o 1982 m. gimė dukra Daina“, – šypsojosi D. Baranauskienė.
1986 m. moteris pradėjo dirbti Raitininkų  apylinkėje sekretore. „Buvau šimtadarbė. Ir notaro paslaugas teikiau, ir mirčių, gimimo liudijimus išrašinėjau, protokolavau posėdžius, juos padėjau organizuoti“, – tęsė Dalė.
1990 m. gimė antra dukra. Iširo kolūkiai. „Nusipirkome buvusios valgyklos pastatą ir nuo 1994 m. atidarėme maisto prekių parduotuvę Makniūnuose. Joje dirbu iki šiol“, – apie verslą kaime sakė D. Baranauskienė.
Paklausta apie visuomeninę  veiklą, moteris nušvinta. „Esu visuomenininkė iš prigimties. Buvo visko: kūriau bendruomenę, visą širdį jai atidaviau, bet buvau apšmeižta, todėl teko priimti sunkų sprendimą ir ją palikti“, – kalbėjo D. Baranauskienė.
Ji prisiminė, kad bendruomenės veikla prasidėjo 2005 m. „Patirties sėmėmės iš Ūdrijos bendruomenės „Želmens“. Mums sunkokai sekėsi su įstatais, bet galiausiai susitvarkėme ir 2005 m. kovo 14 d. minime bendruomenės „Makniūnų sodžius“  gimtadienį“, – pažymėjo  pirmininkė.
Pasak moters, bendruomenei svarbu turėti branduolį patikimų žmonių, kurie organizuotų ir „užkurtų“ kitus bendrai veiklai.
„Aš buvau pirmoji bendruomenės pirmininkė. Gavome patalpas – dalį darželio pastato. Tvarkėmės“, – senus laikus prisiminė D. Baranauskienė.  
„Makniūnų sodžiaus“ bendruomenės pirmininkai keitėsi. „Po trejų metų dėl politinių pažiūrų teko palikti bendruomenę. Po manęs pirmininkavo mane apkalbėję žmonės, vėliau  buvo kiti pirmininkai, bet ir jie ilgai neužsibuvo. Buvo sunkus laikas. Vėliau dauguma žmonių suprato, kad buvau neteisingai apšmeižta“,  – įtemptą bendruomenės laiką apibūdino Dalė.
Moteris prisiminė, kad tuomet buvo sakiusi, jog kuolais gali snigti, daugiau negrįšianti.
„Bet laikui praėjus ir bendruomenės nariams nuoširdžiai prašant, viską pamiršau ir sutikau imtis pirmininkės pareigų. Grįžau su energija“, – prisiminė D. Baranauskienė, kuri „Makniūnų sodžiui“ dabar vadovauja jau 5 metus.   Moteris sako kritikos nebijanti, bet kad ji tik būtų nuoširdi ir atvira, nes kitaip netobulėsianti, bet su neteisybe – nesitaikys.
Šiuo metu  „Makniūnų sodžiaus“ bendruomenė vienija 45 narius. Ji po truputį pildosi jaunais iniciatyviais nariais.
Veiklos bendruomenėje netrūksta. Įgyvendinami projektai, organizuojami renginiai. D. Baranauskienė labai džiaugiasi bendradarbiavimu su Alytaus rajono savivaldybės viešąja biblioteka ir ypač Makniūnų bibliotekininke Berūta Sadauskiene. Dėkoja rajono savivaldybei: merui, administracijos direktorei už pagalbą ir idėjų palaikymą.
Vienas iš tradicinių bendruomenės renginių – graži Petrinių šventė, ir ne todėl kad bendruomenės pirmininkės vyras Petras. „Šis vardas populiarus mūsų bendruomenėje“, – pažymėjo D. Baranauskienė.
Energinga pirmininkė spėja ir versle, ir visuomeninėje veikloje. „Parduotuvėje dirbu kas dvi dienas, o iki vėlumos rengiu projektus. Man patinka rašyti. Per tiek metų įgijau patirties, o su tuo ateina ir įkvėpimas“, – šypsojosi pirmininkė.
Paklausta, ko trūksta bendruomenei, moteris sako: „Kondicionieriaus bendruomenės patalpose ir jaunų narių.“  Ji dėkoja ansamblio „Apsingė“ moterims už jų palaikymą ir visokeriopą pagalbą. „Jos mano fainuolės“, – taip kolektyvo nares, kurioms daugiau kaip 80 metų, vadina D. Baranauskienė.
„Kaip žmogus turiu viską – esu sveika, turiu mylimą žmogų šalia, didžiuojuosi vaikais. Labai norėčiau, kad mano dukra grįžtų į Lietuvą iš Anglijos su šeima“, – apie žemiškas svajones kalbėjo bendruomenės „Makniūnų sodžius“ pirmininkė Dalė Baranauskienė.

Danielius Jakubavičius

%d bloggers like this: