Dainavos žodis

Alytaus informacinis portalas

Politika Verslas

Meras N. Cesiulis: „Mums pirmiausia reikia žinoti, kokia tai gamykla“

Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Rita Krušinskaitė

Jau antri metai Alytuje nerimsta aistros dėl mineralinių uolienų gamyklos atsiradimo. Verslininkai, ketinantys ją statyti, tikina, jog tai saugus, nekelsiantis pavojaus verslas, tačiau miesto savivaldybės administracijos ir miesto gyventojų nuomonė šiuo klausimu kitokia.

Tikina, kad gamykla saugi
Bendrovė „MS LT01“, ketinanti steigti Pramonės gatvėje, buvusio medvilnės kombinato verpimo cecho patalpose, mineralinių uolienų perdirbimo gamyklą, išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad į naują pramoninėje teritorijoje atsirasiančią mineralinių uolienų perdirbimo gamyklą ketinama investuoti daugiau nei 30 mln. Eur. Planuojama, kad gamykloje darbus pradės 70 žmonių, kurių, veiklai įsibėgėjus, skaičius gali didėti net iki 400.
„Anksčiau įmonės veikla klaidingai buvo siejama su chemijos pramone ir čia naudojamomis pavojingomis žaliavomis bei medžiagomis. Bet tai nėra tikslu ‒ įmonė perdirbs nei aplinkai, nei žmonėms nepavojingas mineralines uolienas. Taip, cheminės medžiagos bus naudojamos gamybos procese, kaip tai daroma ir daugelyje kitų pramonės sričių, tačiau jos būtinos užtikrinant tinkamą medžiagų perdirbimą ir saugią gamybą“, – teigė „MS LT01“ vadovas prof. dr. Andrius Stasiukynas.
Anot jo, įmonės sukurtoje technologijoje bus pakartotinai naudojamos visos žaliavos, jos vėl ir vėl bus įtraukiamos į technologinį ciklą, kurio galutinis rezultatas – medžiagos, skirtos maisto ir medicinos pramonei.
Įmonė teigia, kad gamykla „MS LT01“ bus išskirtinė ne tik Lietuvoje, ji bus viena pirmųjų įmonių Europoje, kuri dirbs pagal atliekų nepaliekančią technologiją, be to, tarptautinės mokslininkų komandos sukurta išskirtinė technologija užtikrins saugų uolienų perdirbimą, o proceso metu bus išgaunamas magnio sulfatas, kuris medicinoje dar žinomas kaip karčioji druska.
„Tai plačiai žinomas ir nekenksmingas cheminis junginys, kuris dėl pagrindinių makroelementų – magnio ir sieros – itin vertinamas. Šios medžiagos naudojamos tiek maisto ir vaistų pramonėje, tiek ir dirvą gerinančių žemės ūkio priedų gamyboje“, – aiškina bendrovė „MS LT01“.
A. Stasiukynas tikina, jog gamyklai rūpi ne tik minimalizuoti poveikį aplinkai gamybos procesuose, bet ir užtikrinti ekonominį tvarumą bei socialinę atsakomybę.

Kol kas griežtai nepritaria
Tuo tarpu miestelėnai, verslininkai ir miesto savivaldybės administracija nelabai linkusi patikėti bendrovės „MS LT01“ gerais norais ir kilniais tikslais.
„Jei kalbant apie verslą, tai verslininkai yra sunerimę dėl tokios gamyklos atsiradimo ir jos atsiradimui prieštarauja. Kai kurie investuotojai – „Haltex“, „Jakobsen Home“, net kalba apie tai, kad jei tokia gamykla atsirastų šalia, jie galbūt svarstytų galimybę išeiti iš miesto. Didžiosios kompanijos, „Iris“, „Snaigė“ ir kitos, kuriose dirba šimtai darbuotojų, irgi kalba apie tai. Vadinasi, visi jaučia riziką“, – sako Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis.
Anot jo, jau turėjome sudėtingą situaciją, kai užsidegė padangos. Dabar visi įvertina riziką, šalia ko vystyti verslą.
Meras N. Cesiulis pasakojo, kad buvusio tekstilės kombinato administracinio pastato savininkai, ketinantys jame steigti biurus, klausinėja, kas bus, nes niekas nenorės turėti biuro šalia tokios gamyklos, kur galbūt atsiras kvapai ar sklis kokios kitos cheminės medžiagos.
„Kalbant apie gamyklą, mums pirmiausia reikia žinoti, kokia tai gamykla. Iš pradžių buvo vienokia gamykla, su keliais milijonais eurų investicijų, po to sumos augo. Dabar girdime apie 40 mln. Eurų. Iš pradžių sakė, jog dirbs iki 30 darbuotojų, paskui 2 pamainomis geriausiu atveju iki 70. Po to 200, 300, dabar kalbama apie 400 darbuotojų. Buvo kalbama, kad gamins vieną produktą, paskui kitą, trečią. Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita (ją užsakė „MS LT01“) kito kelis kartus. Vienas variantas pateko visuomenės sveikatos centrui, kitas ugniagesiams, dar kitas savivaldybei. Keitėsi transporto rūšys, žmonių skaičius, investicijos, žaliavos, galutinis produktas. Turėtų būti 500 metrų apsauginė zona, tačiau likęs nulis metrų. Kiekvieną dieną girdi pasaką, kurios tu nesupranti“, – kalbėjo N. Cesiulis ir pridūrė, jog galutinį žodį dėl gamyklos veiklos tars Aplinkos apsaugos agentūra.
Anot jo, su gyventojais buvo suderintas vienas variantas, o su savivaldybe derinamas kitas. Tarp jų yra labai didelis pokytis. Kitaip sakant, tai kitokia gamykla nei buvo derinama su gyventojais. Mes prašome, kad vėl būtų galima grąžinti į pirminę derinimo procedūrą.
Tai didelis iššūkis miestui, nesinorėtų, kad būtų blogai, jau turime pavyzdžių. Kol kas savivaldybė griežtai nepritaria tokios gamyklos atsiradimui“, – pabrėžė meras N. Cesiulis.

LEAVE A RESPONSE

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

%d bloggers like this: