Daugiabučių renovacija Lietuvoje: kas naujo?

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. (Nuotrauka iš APVA archyvo)

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) baigė vertinti paskutinio aplinkos ministro kvietimo daugiabučiams atnaujinti gautas paraiškas iš Lietuvos gyventojų. Jo metu buvo sulaukta itin didelio susidomėjimo – net 785 paraiškų (788 daugiabučiams atnaujinti), iš kurių po APVA vertinimo tinkamomis įgyvendinti buvo pripažintos 781 (784 daugiabučiams atnaujinti). Bendra šių paraiškų investicijų suma siekia daugiau nei 435 mln. eurų.


Po atlikto vertinimo paaiškėjo, kad net 30 proc. daugiabučių bus atnaujinta šalies didmiesčiuose – 139 Vilniuje, 69 Kaune ir 66 Klaipėdoje. Aktyvumu išsiskyrė ir kai kurie regionai – Jonavos rajono savivaldybė (patvirtintos 38 paraiškos), Palangos miesto savivaldybė (32), Prienų (20), Švenčionių (20), Trakų (18) rajonų savivaldybės.
„Šio kvietimo rezultatai išryškina keletą svarbių dabartinio renovacijos proceso aspektų. Pirmiausia džiugina tai, jog daugiabučių renovacija išlaiko stabilų pagreitį trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Kita svarbi tendencija – mažesnių savivaldybių, tokių kaip Jonavos, Palangos, Švenčionių ir kt., planuojamų atnaujinti daugiabučių skaičius, rodantis, jog artimiausiais metais jau nemaža dalis šalies savivaldybių bus atnaujinusios didžiąją dalį savo senų daugiabučių namų“, – sako APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.
Šiame kvietime buvo įtraukta ir nauja sąlyga – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose įrengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms. Šis reikalavimas buvo taikomas, jeigu daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas pradėtas rengti po 2020 m. vasario 5 d. ir jei daugiabutyje yra techninės galimybės saulės elektrinei įrengti.
Atsižvelgiant į tai, kad pastatų sektoriuje slypi neišnaudotas potencialas kovoje su klimato kaita, tikimasi, jog alternatyvių priemonių diegimas prisidės prie neigiamo poveikio gamtai mažinimo.

Atnaujintos sąlygos statybos verslui

Kadangi vienas svarbiausių renovacijos etapų – rangos darbų pirkimas – dažnai stringa dėl rangovų trūkumo ar jų nenoro dalyvauti konkursuose, CPO LT, bendradarbiaudama su APVA, atnaujino rangos darbų modulį. Dabar užsakovai, esant poreikiui, vienu pirkimu galės įsigyti kelių šalia esančių daugiabučių renovacijos rangos darbus ir su rangovu sudaryti atskiras sutartis dėl kiekvieno iš jų atnaujinimo.
„Pirmiausia atnaujintas pirkimų modulis palengvins perkančiųjų organizacijų naštą, ženkliai sumažindamas jų administracinius ir laiko resursus. O kitas, ne mažiau svarbus momentas, jog šie pirkimai bus patrauklesni tiekėjams ir jie aktyviau dalyvaus varžydamiesi dėl užsakymų“, – teigia G. Burbienė.


Pasak jos, norisi tikėti, jog atnaujintas modulis į daugiabučių modernizavimo rinką pritrauks didžiąsias šalies rangovines organizacijas.
„Šis modulis užsakovams suteikia galimybę pirkti kelių pastatų atnaujinimą vienu pirkimu, tačiau pažymėtina, kad šis sprendimas turi būti pagrįstas – jis galimas tik tuo atveju, kai pastatai yra vienas šalia kito, o jų lygiagretus atnaujinimas suteiks papildomas naudas gyventojams bei vietinei bendruomenei“, – sako Mindaugas Žiukas, CPO LT Statybų srities pirkimų skyriaus vadovas.
Jis pratęsia, kad rangos darbų pirkimo procedūra CPO LT kataloge įprastai užtrunka iki mėnesio, todėl, atliekant vieną procedūrą vietoje kelių, bus sutaupomas tiek užsakovų, tiek rangovų darbo laikas, o sutartys bus sudaromos greičiau.
Atnaujintoje pirkimo sutartyje taip pat yra numatytos aiškesnės ir detalesnės jos vykdymo sąlygos, įvertinti statybų reglamentavimo pokyčiai, įtrauktos kitos naujovės, kaip pavyzdžiui, perkančiosioms organizacijoms numatyta galimybė pasirinktinai pildyti elektroninį statybų žurnalą vietoje popierinio.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: