Dainavos žodis

Kada pasieksime proveržį tvarumo srityje?

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. (Nuotrauka iš APVA archyvo.)

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojančios Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) užsakyto ir rinkos tyrimų bendrovės atlikto kiekybinio visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, 89 proc. Lietuvos gyventojų pritaria, kad daugiabučių modernizavimas prisideda prie tvaraus išteklių naudojimo. Toks vertinimas itin svarbus Lietuvos, kaip Europos Sąjungos (ES) narės, turimų įsipareigojimų kontekste – iki 2050 m. šalyje turės būti atnaujinta didžioji daugiabučių dalis.
Daugiabučių modernizavimo svarbą išaugino dar ir tai, kad praėjęs šildymo sezonas ir jo metu fiksuotos rekordinės šildymo kainos gyventojus privertė gerokai susiveržti diržus bei ieškoti galimybių, kaip ateinančią žiemą sutaupyti. Vienas našiausių būdų tai padaryti – modernizuoti daugiabutį ir įsidiegti jame žaliosios energijos šaltinius, kurie ne tik leis išvengti didelių sąskaitų, bet ir mažins neigiamą poveikį klimatui.
Pastarajam teiginiui pritaria ir 80 proc. tyrimo apklaustųjų. Lyginant su 2019 m., šis rezultatas pagerėjo 2 procentiniais punktais. Be to, absoliuti dauguma daugiabučių gyventojų atskleidė norintys įsidiegti pažangias energijos taupymo priemones, o 9 proc. respondentų pripažino, kad tai yra jų planuose.
„Pagrindinė motyvacija diegtis alternatyvius energijos šaltinius, renovuojant daugiabutį, išlieka galimybė sutaupyti – taip teigė 53 proc. respondentų. 25 proc. svarbu patogumas, o 22 proc. – draugiškumas gamtai. Palyginus su 2020 m. atliktu tyrimu, patogumo svarba išaugo 5 procentiniais punktais. Ir nors gyventojų priežastys diegtis inovatyvius energijos taupymo šaltinius yra skirtingos, džiugu, jog jie supranta to naudą“, – teigia APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.

Kokie alternatyvūs energijos šaltiniai buvo įdiegti daugiabučiuose?

APVA teigimu, nuo 2020 m. gegužės 28 d. pagal Klimato kaitos programos kompensacinių išmokų saulės energijos technologijų, šilumos siurblių ir šilumos saugyklų panaudojimas šilumos energijai gaminti, karštam vandeniui ruošti ir (ar) elektros energijai gaminti atnaujintuose (modernizuotuose) daugiabučiuose namuose tvarkos aprašą buvo paskelbtas kvietimas teikti paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo daugiabučiuose namuose projektams įgyvendinti. Kvietimui baigus galioti (2021 m. gruodžio 31 d.), iš viso gautos 138 paraiškos, o į finansuojamųjų projektų sąrašą įtrauktas 131 projektas.
Net 100 daugiabučių pasirinko įsirengti saulės elektrines, 18 – šilumos siurblius (keturiuose iš jų įrengiant saulės elektrines, dvejuose – saulės kolektorius), 6 – geoterminį šildymą (iš kurių keturiuose taip pat ir saulės elektrines), kolektorius karšto vandens ruošimui taip pat įsidiegs 6 daugiabučiai, o viename daugiabutyje bus įrengtos saulės elektrinės, akumuliacinės talpos bei šilumos siurblys.
Dabartinėje geopolitinėje situacijoje, kuri yra itin sudėtinga, alternatyvios energijos šaltinių diegimas daugiabučiuose gyventojams suteikia galimybę tapti energetiškai nepriklausomais. Net 70 proc. šalies gyventojų sutinka su teiginiu, kad šis taupymo būdas yra itin svarbus ir aktualus – 26 proc. visiškai sutinka, 44 proc. sutinka.

Tvarumo idėjos proveržiui Lietuvoje reikia laiko

Tvarumo, ekologiškumo ir žaliosios energijos, kaip draugiškos aplinkai, naudojimo svarba šalyje vis dar nesulaukia proveržio – nuo 2019 m. kiek daugiau nei 4 procentiniais punktais pakilo gyventojų suvokimas, kad daugiabučio renovacija prisideda prie tvaraus išteklių naudojimo.
Renovacijos specialistai sutaria, jog šalies gyventojų susidomėjimas alternatyviais energijos šaltiniais didės tik tada, kai kaimynystėje daugės gerųjų pavyzdžių. Jie viliasi, kad tai nutiks ateityje kartu su augančiu aiškumu dėl atsinaujinančių energijos šaltinių teikiamų naudų, o tada vis daugiau gyventojų pasiryš daugiabutyje naudotis žaliąja energija.
„Spinter tyrimai“ 2022 m. birželio 18–28 d. atliko reprezentatyvų tyrimą. Jo metu buvo apklausta 1015 18–75 m. žmonių. 42 proc. iš jų gyvena nerenovuotuose senos statybos daugiabučiuose, dar 18 proc. gyvena renovuotuose arba naujesnės statybos būstuose, o dar 40 proc. – vieno ar dviejų butų namuose.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: