Dainavos žodis

Žalioji energija – ir savivaldybės įstaigose, ir gyventojų namuose

Merė Rasa Vitkauskienė diskusijoje „Žaliosios savivaldybės – mitas ar realybė?“

Daug miškų ir ežerų turinčio Alytaus rajono gyventojai prisideda prie žaliosios savivaldybės kūrimo. Padedami valdžios diegia šildymo ir individualius nuotekų valymo įrenginius, renovuoja namus. Savivaldybė beveik įgyvendino žaliosios energijos planą iki 2030 metų, o įstojusi į Žaliųjų savivaldybių nacionalinį tinklą tikisi turėti dar daugiau galimybių įgyvendinti aplinkai draugiškų projektų.

Merė Rasa Vitkauskienė, Finansų ir investicijų skyriaus vedėja, laikinai einanti savivaldybės administracijos direktorės pareigas, Andrė Zenevičienė, Komunalinio ir architektūros skyriaus darbuotojai dalyvavo diskusijoje „Žaliosios savivaldybės – mitas ar realybė?“, į kurią pakvietė Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos energetikos institutas, viešoji įstaiga „Smart Energy DIH“. Tikslas – apjungti politikos, savivaldybių, verslo ir mokslo lyderius ir ieškoti būdų, kaip pasiekti, kad savivaldybės taptų draugiškomis aplinkai ir žmonėms vietomis.

„Alytaus rajono savivaldybė džiaugiasi ir didžiuojasi prisijungusi prie Žaliųjų savivaldybių iniciatyvos. Dėkojame už diskusiją, šiuo metu ypač aktualia tema tiek savivaldai, tiek visuomenei. Tikime, kad ši iniciatyva suburs geriausius politikos, verslo, mokslo žmones, kurie mums, savivaldybėms, padės būti žalesnėmis, tvaresnėmis ir draugiškesnėmis aplinkai. Man svarbu, kaip gyvens mūsų vaikai, mūsų vaikų vaikai, tikiu, kad svarbu ir jums. Todėl tikiuosi, kad visi vieningai ir sistemingai dirbsime“, – kalbėjo merė.

Konferencijoje pristatyti pranešimai apie gebėjimų stiprinimą savivaldybėse siekiant žaliosios transformacijos, savivaldybių dalyvavimą ES tarptautinėse programose, verslo vaidmenį plėtojant žaliąsias savivaldybes, atsinaujinančias energetikos bendrijas, transporto krovimo stoteles su integruotomis kaupimo baterijomis.

Komunalinio ir architektūros skyriaus vyr. specialistė Greta Radzevičienė.

Alytaus rajone diegiami atsinaujinantys šaltiniai

Energetikos ministerija praėjusiais metais įteikė rajono savivaldybei apdovanojimą „Auksinę krivūlę“ už sistemingai ir aktyviai vykdomą plėtrą žaliosios energetikos srityje.

„Beveik visose savivaldybės įstaigose įdiegti arba šiuo metu diegiami atsinaujinantys energijos šaltiniai. Seni neefektyvūs, taršūs kieto kuro šilumos katilai pakeisti naujais, todėl sumažėja kenksmingų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas. Saulės šviesos elektrinės įstaigoms leidžia sutaupyti elektros energijos išlaidas, didina elektros energijos vartojimą iš atsinaujinančių energijos šaltinių“, – sakė savivaldybės Komunalinio ir architektūros skyriaus vyr. specialistė Greta Radzevičienė.

Nauji šilumos siurbliai ir saulės šviesos elektrinės įdiegtos ir baigiamos diegti 29 rajono savivaldybės pastatuose: švietimo, sveikatos priežiūros, kultūros įstaigų, bendruomenių pastatuose.

Gyventojai ne tik raginami, bet ir remiami

Savivaldybė jau kelis metus skatina žaliosios energijos naudojimą namų ūkiuose ir vykdo energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimo projektų finansavimą. Gyventojams skiriama 10 proc. kompensacija seno neefektyvaus katilo keitimui, ją yra gavę 295 namų ūkiai.

Be to, gyventojams iš dalies savivaldybė finansuoja individualių nuotekų valymo įrenginių įsirengimą. Paramą jau gavo 675 gyventojai.

Punios piliakalnis.

Žaliosios energijos planai įgyvendinami su kaupu

„Norime pasidžiaugti, kad mūsų savivaldybėje atsinaujinančių energijos išteklių dalis centralizuoto šilumos tiekimo sektoriuje yra 97,7 procento, o esame įpareigoti pasiekti 90 procentų iki 2030 metų. Tokio rezultato pasiekėme, nes savivaldybė įmonė „Simno komunalininkas“ centralizuotam šildymui naudoja biokurą“, – sakė savivaldybės vyr. specialistė G. Radzevičienė.

Artimiausiu metu planuojama įrengti ne mažiau kaip 10 elektromobilių įkrovimo aikštelių ne tik prie didžiausių valstybinės reikšmės kelių, bet ir Simno, Daugų miestuose, didesnėse gyvenvietėse, seniūnijų centruose, lankytinose vietose. „Elektromobilių įkrovimo stotelių plėtra reikalinga, nes nuo 2035 m. galėsime registruoti tik elektra varomas naujas transporto priemones, todėl jau dabar reikia tam ruoštis ir kurti infrastruktūrą“, – sakė G. Radzevičienė.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: