Dainavos žodis

Alytaus rajono Garbės piliečio vardas suteiktas Kurnėnų mokyklos įkūrėjui

Alytaus rajono garbės pilietis Laurynas Radziukynas.

Liepos 6-ąją, minint Valstybės – Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Alytaus rajono Garbės piliečio vardas po mirties suteiktas Kurnėnų mokyklos statybos fundatoriui Laurynui Radziukynui.

L. Radziukynas tapo 17-uoju Alytaus rajono Garbės piliečiu. Jam šis garbingas vardas suteiktas už svarų indėlį Lietuvos švietimui ir kultūrai. Garbės piliečio regalijas Alytaus rajono savivaldybės merė Rasa Vitkauskienė L. Radziukyno giminaičiams įteikė per Valstybės dienos minėjimą Dauguose.

L. Radziukynas gimė Kurnėnuose 1881 metais valstiečių šeimoje. Kadangi gimtajame kaime mokyklos nebuvo, jam į mokyklą, esančią Miroslave, tekdavo pėsčiomis eiti 10 kilometrų.

Vėliau gabus jaunuolis mokslus tęsė Varšuvos technikos universitete, kur baigė chemijos ir inžinerijos studijas ir įgijo inžinieriaus specialybę, o 1921-aisiais, ieškodamas laimės ir naujų galimybių, emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV).

Gyvendamas Čikagoje L. Radziukynas tapo sėkmingu verslininku, tačiau net ir gyvendamas toli nuo gimtinės jis nepamiršo ten gyvenančių žmonių, dažnai sugrįždavo į Lietuvą, jis neužmiršo ir to, kaip klumpių iki kraujo nutrintomis kojomis buvo sunku eiti į mokyklą. Tai buvo viena iš paskatų Kurnėnų kaime tarp Luksnėnų ežero ir Aniškio miško pastatyti mokyklą, kurią suprojektavo architektas Pranas Medziukas iš Čikagos.

Mokyklos statyba buvo pradėta 1934 metais. Statybinės medžiagos ir inventorius buvo gabenami iš Čikagos į Niujorką, iš Niujorko plukdomi į Klaipėdą, iš Klaipėdos į Alytų atvežta traukiniais, o iš čia arklių traukiamais vežimais į Kurnėnus. Taip buvo atgabenti suolai, durys, langai, parketas, radiatoriai, čiaupai. Plytos ir čerpės buvo nupirktos Marijampolėje.

Pagal amerikietišką pavyzdį pastatyta mokykla Lietuvoje tais laikais buvo moderni ir netgi prabangi. Mokyklos kieme buvo įrengtas artezinis gręžinys, vėjo jėgainė-siurblys. Centrinis šildymas ir biologiniu būdu tvarkoma kanalizacija, dušas, sporto salė, parketu išklotos grindys.

Pirmoji „amerikoniška“ mokykla Lietuvoje. (Alytaus r. sav. nuotr.)

Visus darbus atliko Balkūnų kaimo meistrai. Lietuvos herbo Vyčio mokyklos bokšte autorius dailininkas keramikas Vytautas Brazdžius, statybos darbams vadovavo architektas P. Medziukas, medžio darbams – Vladas Leščinskas.

L. Radziukynas mokyklos statybai paaukojo tais laikais labai didelę sumą – 160 tūkst. litų. Dar 11 tūkst. litų skyrė Alytaus apskrities valdyba.

Po dvejus metus trukusių statybų, 1936 metais, mokykloje nuskambėjo pirmasis skambutis ir ji atvėrė duris. Iš pagarbos fundatoriui mokyklą norėta pavadinti L. Radziukyno vardu, tačiau jis nesutiko ir paprašė, kad mokymo įstaiga būtų vadinama Kurnėnų mokykla. 1992 metais, prabėgus 56 metams po mokyklos atidarymo, kai Lietuvoje buvo atkurta nepriklausomybė, mokyklai buvo suteiktas Lauryno Radziukyno vardas. Prabėgus dar vieneriems metams ji buvo įrašyta į Kultūros vertybių registrą.

1966-aisiais, eidamas 86 metus, L. Radziukynas mirė Floridoje, kur ir buvo palaidotas. Kurnėnų mokykla veikė iki 2008-ųjų, kol sumažėjus mokinių skaičiui buvo uždaryta. Prieš trejus metus Alytaus rajono savivaldybė, panaudojusi ES fondų paramą, mokyklą rekonstravo ir ji tapo lankytinu objektu, kuriame vyksta edukacijos, kultūriniai renginiai.

Pirmą kartą Alytaus rajono garbės piliečio vardas buvo suteiktas 2007 metais Alovės ir Ryliškių parapijų klebonui Stanislovui Stankevičiui.

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: