Dainavos žodis

Algimantas Mikelionis: „Rajonas nesuvokė J. Augustino iškilumo, jis buvo per didelis Lazdijams“

A. a. Jaunius Augustinas.

Lazdijų krašte gyveno ir dirbo daug išskirtinių asmenybių, tačiau daugelis iš jų iki šiol nėra tinkamai įvertintos ir pagerbtos. Liūdna, bet realybė yra tokia, jog žmogaus talentas, jo išskirtinumas dažniausiai imamas vertinti tik po jo mirties.

Praėjusią savaitę Lazdijų krašto muziejuje vyko prieš metus Amžinybėn išėjusio žinomo mūsų krašto karikatūristo Jauniaus Augustino parodos atidarymas ir jo knygos pristatymas.

Tai jau antroji žinomo karikatūristo knyga, joje yra 187 piešiniai. Kai kurie jau publikuoti, kai kurie dar niekur neeksponuoti ir pirmą kartą išleisti viešumon.

Buvęs meras nepyko dėl savo karikatūrų

Knygos pristatyme dalyvavo  knygos sudarytoja Bronė Jaskelevičienė, piešinių autoriaus sūnus su šeima, kiti artimieji, buvęs meras Artūras Margelis, veisiejietė Daina Kaknevičienė, rašytojas Algimantas Mikelionis ir kiti.

Renginio dalyviai pasidalijo atsiminimais apie žinomą gydytoją ir dailininką, užsiminė apie deramą jo atminimo ir nuopelnų įamžinimą.  

Buvęs Lazdijų rajono meras Artūras Margelis prisiminė pirmąją karikatūristo knygą, pavadintą ,,Margeliada“, ten buvo gausybė piešinių, susijusių su A. Margeliu.

„Aš nepykdavau, kai pasirodydavo laikraščiuose piešinys apie mane, nes puikiai suprasdavau, kad jis labai taikliai piešia, tiksliai  atkartodamas mano veido bruožus ir barzdą. Jis sugebėdavo pagauti ne tik mano veido bruožus, bet ir charakterį“, – sakė A. Margelis.

Išmokė gerbti knygą

Rašytojas Algimantas Mikelionis dėkojo likimui už tai, kad jis suvedė jį su J. Augustinu. Nors dailininkas už Algimantą buvo vyresnis net 40 metų, tačiau juos siejo artima bičiulystė. Ilgą laiką dailininkas gyveno Veisiejuose ir dirbo gydytoju poliklinikoje.

„Mano tėvas dirbo vairuotoju, bet labai daug skaitė, jis eidavo pas Augustiną knygų. Pamačiau, kad Augustinas turi daug įdomių knygų, tai tada eidavau ir aš pas jį. Jis taip pat prenumeruodavo daug laikraščių. Eidamas iš darbo, užeidavau pas jį pabendrauti, pasiimti knygų. Nunešdavau perskaitytą knygą, jis man jau paruošdavo naują. Šis žmogus išmokė mane gerbti knygą“, – pasakojo A. Mikelionis.

Algimantas teigė, jog Augustinas turėjo politinį stuburą, buvo dešinysis, todėl juos jungė ir tos pačios politinės pažiūros.

„Jei būdavo koks rezonansinis įvykis, eidavau pas Augustiną pasitikrinti, ar mano politinis kompasas gerai rodo, dažnai klausdavau Augustino patarimo“, – prisiminė A. Mikelionis.

Rašytojas pasakojo, jog Augustinas piešdavo karikatūras pagal to laikotarpio aktualijas. Dailininkas iliustravo „Dzūkų žinių“ tekstus. Kai A. Margelis buvo valdžioje, buvo nupiešta daug jo karikatūrų, nes jo bruožai labai išraiškingi. Piešė dailininkas ir tuometinio rajono politiko Apanavičiaus karikatūras.

„Kiek man žinoma, po tų karikatūrų pasirodymo dailininkui skambindavo Apanavičiaus žmona ir piktai rėkdavo. Augustinas sugebėdavo nesivelti į konfliktą, nukanalizuodavo neigiamas emocijas“, – prisiminė A. Mikelionis.

Pasigenda deramo įvertinimo

Iš Veisiejų Augustinas išsikėlė gyventi į Druskininkus, bet Algimantas dažnai pas jį nuvykdavo. Ten jie kartu gerdavo kavą ir diskutuodavo aktualiomis visuomenės gyvenimo temomis.

„Gaudydavau kiekvieną jo žodį ir kiekvieną frazę, tai buvo gyvenimo sėkmė, kad savo kelyje sutikau tokį žmogų“, – kalbėjo rašytojas.

Vėliau pablogėjo dailininko regėjimas, jis dėl to labai išgyvendavo, pasakodavo savo gyvenimo draugei Bronei, ką nupiešti. J. Augustinas mirė pernai vasarą, būdamas 90 metų.

„Didelė gėda yra Lazdijų rajonui, kad europinio masto mąstytojas, filosofas ir dailininkas nebuvo deramai pagerbtas, nes jis laikomas komiksų pradininku Europoje. Jei padėtume visus Veisiejų garbės piliečius ant vienos svarstyklių lėkštutės, o Augustiną ant kitos, tai Augustinas juos visus nusvertų. Rajonas net nesuvokė jo iškilumo, jis buvo per didelis Lazdijų rajonui. Buvo viską užtemdęs savo stotu ir savo protu, intelektu. Kodėl jis nėra iki šiol deramai įvertintas?“ – retoriškai klausė A. Mikelionis.

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite:

%d bloggers like this: