Dainavos žodis

Žiemos staigmena: žinoma sutuoktinių pora šviežia sula mėgaujasi nuo sausio

Stasys Vanagas su žmona Irena Vanagiene.

Alytaus rajone, Balnininkų kaime, gamtos apsuptyje ir išpuoselėtoje sodyboje gyvenanti žinoma sutuoktinių pora Stasys ir Irena Vanagai jau ragavo pirmosios šiais metais klevų sulos.

S. Vanagas – 71-erių aplinkosaugos specialistas, tris dešimtmečius skyręs gamtos apsaugai, atkreipė dėmesį į šių metų sausio mėnesio orus pabrėždamas, kad temperatūra buvo gerokai nukrypusi nuo vidutinės metinės temperatūros.

Tiesa, šią savaitę atšalus orams, situacija pasikeitė, vis tik buvęs ilgametis Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas S. Vanagas sako, jog gamtos pokštai nesiliauja stebinę. Vidutinė temperatūra siekė apie 2 laipsnius šilumos, o kai kuriose Lietuvos vietovėse užfiksuoti rekordiniai 10 laipsnių. Toks šilumos protrūkis paskatino medžių vegetacijos procesus – jie pradėjo atgyti neįprastai anksti ir dovanoti sulą.

Pasak S. Vanago, pirmieji sulos dovanotojai yra klevai, o kiek vėliau – beržai. Beje, S. Vanagas pabrėžia, jog sulą ypač mėgsta jo žmona Irena, daugeliui pažįstama kaip buvusi ilgametė Šiaulių banko Alytaus padalinio valdytoja.

Vyras jau daugelį metų renka sulą, puoselėja šią tradiciją ir tvirtina, kad klevų sula yra saldesnė ir skanesnė nei beržų. Sulą vyras vadina „biologiniu vandeniu“, kuris yra turtingas vitaminų ir naudingas sveikatai. Paprastai sula renkama nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pradžios, ją galima gardinti kriaušėmis, obuoliais ar serbentų šakelėmis ir ja mėgautis šiltomis vasaros dienomis.

S. Vanagas pabrėžia, kad pats sulos bėgimo reiškinys nėra anomalija – tai natūralus augalų vystymosi procesas, kai atšilus orams medžiai pradeda siurbti vandenį į šakas, ruošdamiesi žydėjimui. Tačiau šiemet vyras buvo nustebintas tuo, kad jau sausio pabaigoje galėjo mėgautis klevo sula. Anot jo, įprastai sula pradeda tekėti tik kovą.

„Sausio mėnesio sula buvo labai skani“, – džiaugėsi vyras.

„Sausio mėnesio sula buvo labai skani“, – džiaugėsi vyras. Iš vieno medžio įprastai gali pritekėti net iki 20 litrų sulos. Dzūkijoje klevų nėra itin gausu, tad S. Vanagas ypač džiaugiasi, kad jų turi savo kieme.

Norintiems išlaikyti sulą kuo ilgiau vyras pataria ją supilti į butelius ir užšaldyti – taip ji išlieka šviežia ir išsaugo savo naudingąsias savybes. Daugiausiai sulos jis išdovanoja draugams, dalindamasis šiuo gamtos stebuklu.

Anot S. Vanago, sula – tai pats sveikiausias natūralus vanduo. S. Vanagui ir jo žmonai sula asocijuojasi su saule, atėjusiu pavasariu, suteikia gyvybingumo, jaunatviškos energijos ir gaivališkumo.

Dabar jau kuris laikas sutuoktiniai išėję užtarnauto poilsio: augina savo daržoves, mėgaujasi kelionėmis, gamtos prieglobsčiu, sportu, bendravimu su artimaisiais ir bičiuliais, yra aktyvūs Nemunaičio ir Šv. Kazimiero parapijų bendruomenės nariai.

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: