
Atminimas ir pagarba žmonėms, kovojusiems už tautos laisvę, patvirtina, jog ne veltui jie nuėjo sunkų kelią, neretai pareikalavusį pačios aukščiausios kainos. Vardan istorinės atminties Lietuvos partizanų ir jų ryšininkų amžinojo poilsio vietos pradėtos žymėti išskirtiniu antkapiniu ženklu „Lietuvos partizanas“.
Pradėjo žymėti
„Iniciatyva, skirta pažymėti Lietuvos partizanų ir jų ryšininkų kapus, išaugo Varėnos rajono savivaldybei bendradarbiaujant su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru. (LGGRTC). 2023 metų rudenį buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis dėl Lietuvos partizano ir Lietuvos partizanų ryšininko antkapinių ženklų sukūrimo ir pirmųjų kapų paženklinimo“, – „Dainavos žodžiui“ sakė LGGRTC Memorialinio departamento Istorinės atminties išsaugojimo skyriaus vedėja Inga Smaliukienė.
Antkapiniu ženklu pasirinktas Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) prezidiumo nario Broniaus Liesio-Nakties sukurtas ženklas, kuris dar 1949 metais buvo patvirtintas LLKS prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio-Vytauto. Ženklo maketą gamybai parengė Pasaulio tautų teisuolio antkapinio ženklo kūrėjai architektas Tauras Budzys ir skulptorius Jonas Gencevičius.
Varėnos rajono savivaldybė tapo pirmąja specialiais atminimo ženklais pažymėjusi partizanų kapus. 10 atminimo ženklų buvo pritvirtinta Senosios Varėnos, Žiūrų, Perlojos ir Milioniškių kaimų kapinėse.
„Mūsų vizija buvo tokia, kad dėl kapo žymėjimo į centrą kreiptųsi ne pavieniai žmonės, bet savivaldybės, kad paskutinį partizanų įamžinimo ženklą valstybė uždėtų iš savo lėšų, kad už tai nereikėtų mokėti partizanų ir jų ryšininkų artimiesiems. Centras užsakys ženklus ir platins pagal poreikį, o savivaldybės šiam reikalui skirs lėšų“, – teigė I. Smaliukienė.
Teikti prašymus dėl konkrečių asmenybių įamžinimo gali ne tik giminaičiai, bet ir kaimynai, bičiuliai, visuomeninės organizacijos, pavyzdžiui: Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Šaulių sąjunga ir kt.
LGGRTC generalinis direktorius istorikas dr. Arūnas Bubnys kviečia savivaldybes ir vietos bendruomenes prisidėti prie šios kilnios misijos – padėti surinkti prašymus dėl laisvės kovotojų kapų žymėjimo specialiu ženklu.
Anot dr. Arūno Bubnio, Lietuvos laisvės kovų istorija – neatsiejama mūsų tautos tapatybės dalis. Gyvosios partizanų istorijos liudytojų kartos palikimas mums – pareiga žinoti ir atminti kiekvieną partizaninėje kovoje kritusį karį. Specialiu ženklu pažymėtas kapas leis pagarbiai įamžinti kiekvieno partizano žūtį.

Alytaus apskrities savivaldybės
Varėnos rajono savivaldybė pirmoji šalyje pradėjo žymėti išskirtiniais antkapiniais ženklais „Lietuvos partizanas“ partizanų ir jų ryšininkų amžinojo poilsio vietas.
Lazdijų rajono savivaldybė, bendradarbiaujant su LGGRTC, teiks partizanų kapaviečių dėl atminimo ženklų sąrašą. „Lūkestis ir tikslas, kad bent 2 atminimo ženklus galėtumėme gauti“, – teigė Komunikacijos ir dokumentų skyriaus vyr. specialistė komunikacijai Violeta Ražukaitė.
„Tik antradienį gavome LGGRTC raštą, todėl sprendimo dėl atminimo ženklų naudojimo dar nesame priėmę. Centre parengtas Partizanų kapų žymėjimo taisyklių projektas, kuris reglamentuotų šių ženklų skyrimo tvarką, tačiau kol kas dar nėra teisinio pagrindo jį įgyvendinti – tam reikalingi Centro nuostatų pakeitimai.
Gautame rašte numatyta, kad šiais ženklais gali būti žymimi antkapiniai paminklai partizanams ir jų ryšininkams, žuvusiems kovų metu, mirusiems lageriuose ar kalėjimuose sovietmečiu, taip pat jau atkūrus nepriklausomybę. Norint uždėti ženklą, būtinas kapavietę prižiūrinčių asmenų sutikimas, o jei kapas įtrauktas į Kultūros vertybių registrą – ir Kultūros paveldo departamento leidimas.
Druskininkų savivaldybėje partizanų kapai yra pažymėti, todėl klausimas, ar papildomai ant jų dar bus dedami šie ženklai, bus svarstomas ateityje. Kai tik bus priimtas sprendimas, apie
tai informuosime visuomenę“, – Druskininkų savivaldybės poziciją išsakė Turizmo, komunikacijos ir kultūros skyriaus vyriausioji specialistė komunikacijai Diana Sinkevičiūtė-Griežė.
Alytaus miesto savivaldybės Miesto ūkio skyriaus vyriausiojo specialisto Nerijaus Abromaičio teigimu, sprendimas šiuo klausimu bus priimtas, kai meras Nerijus Cesiulis grįš iš komandiruotės.
Alytaus rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vyr. specialistės Almos Kontrauskienės komentaras: „Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras patikino, kad artimiausiu metu savivaldybėms bus išsiųstos rekomendacijos ir visa reikalinga informacija minėtu klausimu. Kai gausime informaciją, klausimą svarstysime ir diskutuosime su bendruomene“.