
Balandžio 10 d. Alytaus I–II kl. gimnazistai ir juos lydintys mokytojai sugūžėjo į Alytaus kultūros centrą, kur netradicinio ugdymo dieną vyko pirmasis miesto „Gimnazistų forumas“. Pravėrus duris, visus pasitiko muzikos garsai. Antrojo aukšto fojė prie pulto muzikavo DJ Goone. Lengvo rytinio ritmo palydėti mokiniai susėdo didžiojoje salėje. Atidarymo metu parkūro ir breiko performansas ne tik atkreipė dėmesį, bet ir sukūrė teigiamą atmosferą renginio žiūrovams.
Forumą sudarė dvi pranešimų dalys ir finalinis grupės „Frizz“ koncertas. Pirmasis pranešėjas, jaunosios kartos psichologas, tinklalaidės „Dialogas“ bendraautoris Gediminas Tumėnas pasidalino mintimis tema „Stresas – kas tai yra ir kaip su juo sugyventi?“. Pranešėjas pateikė kelis įrankius, kaip sau padėti prieš tam tikras situacijas, kaip jas valdyti ir psichologiškai joms labiau pasiruošti. G. Tumėnas prisipažino, kad ir pats būdamas scenoje jaučia stresą, tačiau žino, kaip jį iškvėpuoti, tad visi turėjo galimybę užsimerkti ir įsižeminti, o Afrikos būgnas, užkūręs žiūrovų ovacijas, pasirodymą baigė bendrais plojimų ir muzikos garsais.
O koks rytas be mankštos, jei ne kasdien, tai bent kartais? O jei kitaip, pavyzdžiui, masinė mankšta? O taip, skambant APT dainai, pabrėžiančiai norą leisti laiką kartu ir mėgautis akimirka, smagiai pajudėti pakvietė Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos ir stiprinimo specialistė Ernesta Stankevičienė. Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Jolanta Jakubauskienė priminė gimnazistams apie narkotikų žalą ir pakvietė nesigundyti laikinu „skrydžiu“, verčiau galvoti apie gyvenimo perspektyvą.
Pranešimus tęsė Šiaurės licėjaus ugdymo vadovas, mokymų vedėjas, aktorius Mantas Cegelskas, pristatęs temą „Kaip laimėti prieš tinginystę“. Ar pagalvojote, kas daro įtaką žmogaus sėkmei, kokie puoselėjami tikslai ir vertybės? O kaip nusipirkti laiko ir kas dažniausiai jį vagia? Ir boom – naujausi tyrimai Amerikoje sako, kad jaunimas per dieną patikrina telefoną 1200 kartų. Taip, taip, tiek kartų per dieną. Ar kyla klausimų, kas yra laiko vagis? Visiems gali padėti 5 įpročiai: planuok, išskirk pačius svarbiausius darbus, pradėk dieną nuo pačių svarbiausių darbų, neužpildyk visos savo dienos ir jos pabaigoje apžvelk, kaip tau sekėsi.
Danas Sodaitis, paralimpietis, neįgaliųjų sporto klubo „Paradoksas“ vadovas, pasidalino, kokia yra kita Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionato 100 m bėgimo vicečempiono medalio pusė. Gyvenime įvykdęs visus tikslus, atrodo, pasiekė viršūnę. Vienas nelaimingas atsitikimas viską apvertė aukštyn kojomis ir svajonės subyrėjo kaip kortų namelis. Po avarijos tapo neįgalus, nebegalėjo gyventi taip, kaip gyveno vakar. D. Sodaitis yra gyvas pavyzdys to, jog net ir tada, kai atrodė, jog neįmanoma pakilti, jis pakilo, atrado naujų tikslų ir ėmė jų siekti. Patyrė ne vieną nesėkmę, bet sistemingai dirbo ir suvokė, jog gali daug daugiau – peržengti savo galimybių ribas ir bėgti. Gali bėgti taip greitai, jog užkabino medalį, kurį forume išsitraukė iš kelnių kišenės. Sidabrinį. O kad mokiniai įsitikintų, jog tikras, paleido per rankas. Koks jausmas laikyti kito žmogaus medalį? Bet kuriuo atveju, tai jau ne tik asmeniškas klausimas, bet ir mąstymas, kad šis žmogus reprezentuoja Lietuvą, savo užsispyrimu pasiekė naujų horizontų ir įkvepia tai daryti kitus. „Nesvarbu, kokie mes esame netobuli, vis tiek esame savo kelyje, galime džiaugtis, kai pasiekiame savo tikslą, to ir linkiu“, – sako Danas.
Forumo metu išgirdome apie jaunimo klubą „Rotary Interact“, kuris padeda tobulinti lyderio savybes ir asmeninę vertybių sistemą, ragina būti rūpestingiems ir padėti kitiems, suprasti atsakomybės vertę ir darbo prasmę, skatina tarptautinius ryšius ir gerą valią.
Savo veiklą pristatė organizacija „DofE“ (angl. The Duke of Edinburgh‘s International Award), kuri pasaulyje pirmauja kaip neformaliojo švietimo programa, ją galima rasti net penkiose Alytaus miesto ir rajono mokyklose. Pertraukos metu vyko susitikimai su Alytaus samariečių bendrijos, Raudonojo Kryžiaus, „Maisto banko“, Maltiečių, Šaulių, J. Kunčino bibliotekos, Kraštotyros muziejaus, Alytaus miesto teatro ir Kultūros centro atstovais, kurie pasidalijo žinia, kaip ir kur galima savanoriauti, prasmingai leisti laiką ir susirasti bendraminčių. Nuoširdi padėka už pietus skrieja AB „Kauno grūdai“ ir UAB „Luksnėnų sodams“.
Forumą moderavusi Jurgita Kričenaitė kaip vyšnią ant torto pristatė paskutinįjį pranešėją – Arną Jacevičių, kuris dalijosi savo gyvenimo istorija, pavadinta „Kaip iš Šiaulių „panetkių“ nuvažiavau iki savo svajonių“. Išvyko iš Lietuvos, nes manė kažką atrasti wow, o išgirdo „anglų biškį no comprende“. OK, anglų išmoko, tapo studijų grupės vedliu, bet suvokė, kad nori daugiau. Dirbo naktimis ir ėjo į universitetą, bet su juo nė nesisveikino, nes dirbo „purviną“ darbą. Pyko, o vėliau suprato, kad tai padėjo kilti į šviesą. Iškėlė tikslą uždirbti daugiau ir pats save pranoko per kelis mėnesius. Gavo algą su keturiais nuliais, tačiau suvokė: „Nemelavo, kai sakė, ne piniguose laimė, pinigai be tikslo – tuštybė“. Ir kas toliau? Eiti pirmyn, nes „svajonės pildosi tik tiems, kurie išdrįsta svajoti, todėl svajokit neįmanomą“, – išrėžė Arnas.
Forume buvo galima ne tik klausyti įdomių istorijų, juoktis iš tikrų nutikimų, bet ir pasivaržyti, kas greitesnis, ar nepramiegojo istorijos ar matematikos pamokos, o ir prizai ne bet kokie – bilietai į atsinaujinusį „Dainavos“ kino teatrą.
Ne vienas Alytuje užgimusios grupės „Frizz“ narys gali patvirtinti, kad kūryba ir didelis užimtumas nėra trikdis gerai baigti mokyklą. Labai perspektyvi grupė į savo koncertų grafiką įtraukė pasirodymą „Gimnazistų forume“, tad mokiniai pamokų metu legaliai klausėsi „Frizz“ atliekamos muzikos.
Gimnazistų forumo rengėjai: Alytaus „Rotary“ klubas, VšĮ Angelo sparnai ir VšĮ Alytaus kultūros centras tiki, kad augti gali kiekvienas norintis, o jaunimas yra ateities perspektyvų kūrėjas, todėl džiaugiasi galėdami vienoje vietoje pasiūlyti išskirtinius pranešimus ir istorijas. Yra dvi galimybės: investuoti į save, kelti iššūkius ir juos įgyvendinti arba tiesiog judėti gyvenimo ritmu. Rinktis tau, Jaunime.
Iki pasimatymo kitokiame „Gimnazistų forume“ 2026-aisiais.