Dainavos žodis

Daugiabučių namų modernizacijos laukia pokyčiai

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. (Nuotrauka iš APVA archyvo)

Renovacijos apimtims šalyje augant, procesas nuolat tobulinamas, siekiant prisitaikyti prie šiandienos aktualijų. Šiuo metu planuojama, jog ateityje valstybės parama bus diferencijuojama, daugiau dėmesio bus skiriama atliekamų darbų kokybei bei pasiekiamai energinio efektyvumo klasei.
Šiuo metu savo daugiabutį renovuojantys gyventojai gali pasinaudoti 30 proc. parama energiją taupančių priemonių investicijoms kompensuoti. Visgi, ateityje šios paramos dydis keisis – jis bus mažesnis minimalius renovacijos reikalavimus pasiekusiems gyventojams.
„Daugiabučio modernizacijos metu galima pasiekti ir daugiau nei 80 proc. siekiantį suvartojamos pastato energijos sutaupymą, t. y. renovuojant pastatą į A ir aukštesnę energinio efektyvumo klasę. Tačiau kol kas dauguma projektų remiasi valstybės nustatytu minimumu ir siekia tik C ir B klasės. Žinoma, tai yra susiję su renovacijos kaštais – už mažiausią kainą niekuomet negausime aukščiausios kokybės“, – teigia Statybų sektoriaus vystymo agentūros direktorius Aidas Vaičiulis.
Anot A. Vaičiulio, anksčiau ar vėliau siekiantiems aukštesnių energinio efektyvumo klasių paramos lygis nesikeis, o gyventojams, siekiantiems valstybės nustatyto minimumo, ši parama mažės.

Parama lietuviams – išskirtinai didelė

Lietuva iš Europos Sąjungos (ES) išsiskiria didžiausia parama gyventojų daugiabučių namų renovacijai. Sudėjus visas valstybės paramos formas – subsidijas, projekto parengimo ir priežiūros išlaidų kompensavimą – ji siekia nuo 40 iki 43 proc. Pašnekovo nuomone, ja reikėtų suskubti pasinaudoti.
„Tie, kurie dabar suskubs ir renovuosis, taip sumažindami energines išlaidas bei padidindami gyvenimo komfortą, išloš. Tačiau gyventojai, kurie praleis šią progą, ateityje už naudojamą energiją mokės tik daugiau, kadangi reikia renovuoti didžiulį pastatų kiekį, valstybė ateityje diferencijuos savo paramą ir laukiantieji paramos iš valstybės gaus mažiau. Tikėtina, jei „atsibundančių“ skaičius didės, tai dar ir dėl tam momentui galiojančios paramos reikės pastovėti eilėje“, – teigia A. Vaičiulis.

Kokybė bus vis svarbesnė

Statybų sektoriaus vystymo agentūros direktorius pastebi, kad netolimoje ateityje įgyvendinant modernizacijos projektus reikėtų daugiau dėmesio skirti visapusiškai kokybei.
„Renovacijos darbų kokybės klausimas yra itin aštrus. Jis apima ne tik energinio naudingumo klasės rezultatus, bet ir paties modernizavimo proceso kokybę. Gyventojai, pasitikintys tik rangovu, tikisi aukštos kokybės, bet nusivilia, jei negauna to, ko tikėjosi.
Visų pirma, reikia skirti dėmesio kokybiškam projekto paruošimui. Vėliau vykdomas projekto įgyvendinimo ir tinkamų statybos produktų parinkimo valdymas ir priežiūra, užkertant kelią nekokybiškų ir nesertifikuotų statybos medžiagų naudojimui“, – sako A. Vaičiulis.

Galima didinti šalies energetinę nepriklausomybę

„Karas Ukrainoje labai aiškiai parodė, kad esame priklausomi nuo iškastinio kuro, todėl turime siekti, kad mūsų pastatai, daugiabučiai nenaudotų iškastinio kuro ir apskritai naudotų labai mažai energijos“, – teigia A. Vaičiulis.
Statybų sektoriaus vystymo agentūros direktorius pabrėžia, kad visi pastatai turės būti modernizuoti iki nulinės energijos, nes esame Europos Sąjungos (ES) nariai ir Lietuva yra pritarusi šiam tikslui. Prieš Rusijos invaziją į Ukrainą šį tikslą pasiekti buvo užsibrėžta iki 2050 m., tačiau dabar dauguma ES šalių šį terminą perkėlinėja iki 2030–2035 m.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: