Dainavos žodis

Ministras K. Navickas: „Kartu su latviais kreipsimės į Europos Komisiją skubios išskirtinės paramos pieno sektoriui“

Biržuose susitikę Lietuvos žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir Latvijos žemės ūkio ministras Didzis Šmits sutarė koordinuoti veiksmus ir bendrai kreiptis į Europos Komisiją dėl pagalbos pieno sektoriui.

Į Biržus atvyko ne tik ministrai bei žemės ūkio ministerijų specialistai, bet ir abiejų šalių ūkininkai. Lietuvos ūkininkams atstovavo žemės ūkio kooperatyvo „Pieno gėlė“ direktorius Jonas Kuzminskas, „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Tomas Raudonius.

Susitikimo dalyviai sutarė, kad krizė pieno sektoriuje vienodai palietė ir Lietuvą, ir Latviją. Pieno sektoriaus situacija abiejose šalyse yra labai panaši: daug smulkių pieno ūkių, neišplėtota kooperacija. Lietuvoje perdirbama trečdalis Latvijoje pagaminto pieno. Skirtinga tai, kad latviai pieno gamintojai pageidauja ilgalaikių pieno supirkimo sutarčių su perdirbėjais, o lietuviai atvirkščiai – vengia įsipareigoti ilgesniam terminui. Lietuvoje vis garsiau kalbama apie rizikos fondų kūrimą, tuo tarpu Latvijoje tai – gana nauja tema.

Lietuvoje yra 6 didelės pieno perdirbimo įmonės, o Latvijoje tokių įmonių kelis kartus daugiau – 28, tačiau jos nedidelės. „Nors mūsų įmonės skirtingos, tačiau situacija rinkoje tokia pati – pieno supirkimo kainos krenta“, – pastebėjo ministras D. Šmits.

Susitikime daug kalbėta apie priemones pieno sektoriui stabilizuoti bei stiprinti ilguoju ir trumpuoju laikotarpiu. Pasak ministro K. Navicko, sutarta koordinuoti priemones, dalintis gerąja patirtimi. „Jeigu jų Vyriausybė nuspręstų skirti paramą pieno gamintojams, tai atpigęs pienas patektų į Lietuvą ir mes turėtume dar gilesnę krizę“, –  konstatavo K. Navickas.

Susitikime daug dėmesio skirta pagalbai pieno sektoriuje, kuri atvestų iki struktūrinių pokyčių, kooperacijos, pieno gamintojų apsaugos.

Jau netrukus, kovo 20 d., įvyks Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės taryba. Jos metu bus pristatytas bendras Lietuvos ir Latvijos pareiškimas, paremtas statistiniais duomenimis ir argumentais. Ministrai susitiks ir su ES žemės ūkio komisaru Januszu Wojciechowskiu. „Šio susitikimo Biržuose vienas iš svarbiausių tikslų – koordinuoti veiksmus, kokią žinią nunešime į Europos Komisiją. Sieksime įrodyti, kad problema tikrai rimta ir stebėti situacijos nebepakanka – reikia veikti“, – sako ministras K. Navickas.

Abi šalys prašys suteikti skubią išskirtinę finansinę paramą pieno gamintojams iš ES Žemės ūkio sektoriaus krizių rezervo, taip pat kuo skubiau padidinti ilgai nekeistas intervencines lieso pieno miltelių ir sviesto kainas.

ŽŪM informacija

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: