Dainavos žodis

Karolis Klimas: „Mokytojas irgi yra žmogus“

Jaukioje bibliotekos salėje įvyko ilgai lauktas susitikimas su žurnalistu, tinklaraštininku, knygos „Mokytojas. Kaip aš išmokiau juos skaityti knygas, mąstyti ir maištauti“ autoriumi Karoliu Klimu, kuris atvykęs iškart išsitarė, kad tai jau trečias pristatymas tą dieną, nes turas po Lietuvą vyksta labai intensyviai. Į pašnekoves rašytojas pasikvietė Alytuje gimusią ir augusią lietuvių kalbos mokytoją Virginiją Mikšaitę, kuri, kaip ir pridera mokytojai, puikiai įsiliejo į pokalbį, nors buvo pakviesta gana spontaniškai ir anonsuojant renginį gražiai įvardyta kaip nepažįstama kolegė.

Karolis teigia, kad pirmosios knygos užuomazgos buvo jo straipsnis „Kiek dirba ir uždirba mokytojai?“, kuris susilaukė didelio susidomėjimo, todėl jis rašė ir toliau, tik vengdavo pasirašinėti savo vardu ir pavarde, o visa tai vėliau išaugo į pirmąją knygą. Kūrinys prasideda kadaise K. Klimo mokinių kurtais „memais“, kuriuose atsispindi universalios mokyklinės tiesos bei situacijos, kurias mes visi kadaise išgyvenome. Knyga taip pat siekia „sulaužyti“ keistus stereotipus apie mokytojus ir paneigti įsivaizdavimą, kad jie tarsi „priaugę prie mokyklos sienų“. Autorius šmaikščiai pastebi, kad ir pats kažkada galvojo, kad mokytojo nepamatysi parduotuvėje perkant pieno, ir, išvis, jis kažkokia mitinė būtybė, kuri laiko Kristijono Donelaičio portretą prie lovos ir kas naktį meldžiasi jam it kokiam stabui. Vienas iš svarbiausių kūrinio akcentų yra „Privalomas neprivalomų knygų sąrašas“, o jo tikslas ne tik motyvuoti skaityti, bet jis yra ir orientyras tiems, kurie trokšta susipažinti su išskirtiniais, išliekamąją vertę turinčiais literatūros kūriniais.

Kita vakaro viešnia Virginija į renginį pasikvietė ir savo pirmąją mokytoją, kurią ir į diskusiją įtraukė, ir su apvaliu jubiliejumi pasveikino, taip atskleisdama, kad ryšys, užmegztas dar mokykloje, gali sėkmingai gyvuoti ir toliau. Ji papasakojo labai įdomių ir publikos juoką sukėlusių patirčių iš mokytojavimo vyrų kalėjime. Pirmąją dieną atėjusi dirbti į kardinaliai kitokią vietą nei mokykla, iš įpročio net kreipėsi į nuteistuosius: „Na vaikai, ar viską supratote?“.

Karolis Klimas akcentavo, kad svarbiausia yra užauginti mąstantį individą, kuris nepasiduoda visuomenės primetamiems standartams, o meilę knygai reikia pateikti taip, kad jaunuoliai patys suprastų, kodėl reikia mokytis. „Jeigu norite gerai išlaikyti egzaminus, tai domėkitės kultūra: skaitykite literatūrą, „Bernardinai.lt“, „Literatūra ir menas“. Galų gale, skaitykite knygas. Tai mane labai paveikė, ir 11–12 klasė, turbūt, buvo tas pats geriausias kultūrinio patyrimo laikotarpis, kai aš domėjausi, skaičiau, bandžiau pats atrasti tam tikrus vertingus kūrinius.“, – reziumavo mokytojas.

Rašytojas pastebėjo, kad šis pristatymas buvo vienas šilčiausių viso turo metu. Na, belieka tik pritarti, nes nuo tiek daug gerų emocijų, juoko ir pašmaikštavimų – vitamino C prisigamino visiems metams į priekį!

Nuotr. Ilonos Krupavičienės

Indrė Navickė

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: