Dainavos žodis

„Dviratynės“ Alytuje: dėmesio saugumui dviračių takuose – per mažai

Šiltuoju metų laiku dviračių sezonas įgauna pagreitį – gatves vienu metu užplūsta įvairiausio amžiaus dviratininkai, paspirtukininkai, pėstieji ir vairuotojai. Nenuostabu, kad kelyje susidūrus skirtingiems eismo dalyviams smarkiai padaugėja ir nemalonių incidentų, deja, kasmet nepavyksta išvengti ir skaudžių nelaimių. Ekspertai akcentuoja, kad norint būti saugiais eismo dalyviais įgūdžius ir žinias kaupti reikia nuo pat mažumės. Apie tai jau antrus metus didžiųjų šalių miestų gyventojams primins edukacinių renginių ciklas – „Dviratynės“.

Gegužės 9 d. „Dviratynių“ dviračių šventė startuos Alytuje, Jaunimo parke. Čia nemokamas dviračių pamokėles vaikams ves Lietuvos treko dviratininkė, Europos treko čempionė Vaida Bronickienė.

„Dviratynėse“ dalyvių lauks ne tik nemokamos dviračių treniruotės vaikams, bet ir supažindinimas su KET taisyklėmis, kurias pristatys Lietuvos policija, dviračių ekspertų konsultacijos dėl dviračio pasirinkimo, tinkamo apsaugos priemonių dėvėjimo. Renginyje vyks BMX Freestyle žvaigždžių pasirodymai. Renginio pradžia 18:30 val.

Dviratizmas – tarp šalies prioritetų

Dviratizmo kultūra Lietuvoje stiprėja – Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos sukurtame ir visuomenei pristatytame nacionaliniame dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros žemėlapyje numatyta, kad iki 2035 m. pėsčiųjų ir dviratininkų tinklas išsiplės iki 5 tūkst. km.

Sistemingasdviračių transporto skatinimas ir prioretizavimas duoda rezultatų – Susisiekimo ministerijos užsakyta bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad 6 iš 10 lietuvių teigia prisijaukinę šią transporto priemonę, kas dešimtas šalies gyventojas dviratį mina bent kelis kartus per mėnesį, kartą per savaitę ir dažniau ant dviračio sėda penktadalis apklaustųjų, iš kurių 3 proc. dviračiu keliauja kasdien.

Nežinantiems taisyklių – nelaimių rizika

Visgi dviratininkų keliuose daugėjant, neišvengiamai aktualėja ir saugumo poreikis. Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) tyrimai rodo, kad gyventojams žinių vis dar trūksta. Pavyzdžiui, kas šeštas paspirtukininkas nelaiko savęs eismo dalyviu, o 37 proc. jų nežino, kuriai transporto priemonių kategorijai paspirtukas priklauso; didelė jų dalis apskritai nėra skaitę jiems skirtų Kelių eismo taisyklių (KET) ir vadovaujasi savisaugos instinktu.

„Būtina išmanyti Kelių eismo taisykles – domėtis patiems arba lankytis renginiuose ir konsultuotis su juose dalyvaujančiais specialistais – ir jų laikytis, išmokti įžvelgti pavojų, kurį kelia taisyklių nepaisantys eismo dalyviai, o įsitikinus savo saugumu, išvengti eismo nelaimės“, – teigia Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja.

Lietuvos policijos statistikos duomenimis, 2023 m. žuvo 2 dviračio (iš kurių vienas – nepilnametis) ir 1 elektrinio paspirtuko vairuotojas, sužeisti 145 dviračio (iš kurių 30 – nepilnamečiai) ir 53 (iš kurių 14 – nepilnamečiai) elektrinių paspirtukų vairuotojai.

Mokys saugaus važiavimo dviračiais

„Dviratynių“ tikslas – patraukliai, įdomiai ir vienoje vietoje visuomenei suteikti reikalingiausią informaciją apie tinkamą pasiruošimą dviračių sezonui. „Dviratynes“ jau antrus metus iš eilės organizuoja Lietuvos dviračių sporto federacija ir riešutų ir džiovintų vaisių tiekėja „Arimex“. Renginio partneriai – Lietuvos policija ir Lietuvos BMX dviračių asociacija.

„Išties džiugina, kad dviratininkų skaičius keliuose kasmet didėja, tačiau kaskart padaugėja ir nelaimingų atsitikimų. Deja, dažnas eismo dalyvis nesilaiko saugaus važiavimo taisyklių arba jų visai nežino. Pastebime, kad vis dar trūksta ne tik KET išmanymo, bet ir dviračio valdymo įgūdžių, žinių apie tinkamas apsaugos priemones: kokios jos turi būti ir kaip jas dėvėti. Ypač daug iššūkių kyla tėvams, kurių vaikai dar tik mokosi važiuoti dviračiu ar paspirtuku. Tikime, kad pasiruošimas dviračių sezonui gali būti lengvas ir kartu įdomus, kai vienoje vietoje koncentruotai ir įdomiai sutelkta aktualiausia informacija, gausu smagių veiklų jauniesiems dviratininkams ir kiekvienas gali susipažinti ir pasimokyti iš profesionaliausių šalies dviratininkų“, – sako Katažina Sosna, Pasaulio MTB maratono taurės varžybų prizininkė, vaikų dviračių trenerė, vesianti treniruotę Vilniaus vaikams.

Renginių kalendorius:

Alytus Gegužės 9 d., Alytaus Jaunimo parke 18.30 val.

Klaipėda Gegužės 16 d. Sąjūdžio betoniniame skate parke (Laukininkų g. 26) 18.30 val.

Šiauliai Gegužės 23 d. Šiaulių miesto centriniame parke (skate plaza) 18.30 val.

Panevėžys Gegužės 30 d. Kultūros ir poilsio Skate parke 18.30 val.

Kaunas Birželio 13 d. Vienybės aikštėje (K. Donelaičio g.) 18.30 val.

Vilnius Birželio 27 d. Vingio parke prie estrados 18.30 val.

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: