Dainavos žodis

„Punelės“ sėkmės paslaptis – nuoširdi meilė muzikai ir išskirtinis pučiamųjų skambėjimas

Gintautas Šmitas gimė 1961 m. spalio 11 d. Krokialaukyje. Baigęs Krokialaukio vidurinę mokyklą, mokslus tęsė Panevėžio Jono Švedo pedagoginėje muzikos mokykloje. Mokėsi chorvedybos. Po metų studijų buvo paimtas tarnauti į armiją. Grįžęs po armijos, mokėsi toliau.

Už nuoširdumą ir atvirumą muzikai juos nešioja ant rankų. Kapelą iš Punios  žino visa Lietuva. „Punelės“ vadovas Gintautas Šmitas neseniai atšventė 60-metį. Energingas kapelos lyderis idėjų ateičiai nestokoja. Įrašinėja 4-ąjį kompaktinį diską, kurį pristatyti žada kitų metų kovo 11 d.

Gyvenimo istorija
Gintautas Šmitas gimė 1961 m. spalio 11 d.  Krokialaukyje. Baigęs Krokialaukio vidurinę mokyklą, mokslus tęsė Panevėžio Jono Švedo pedagoginėje muzikos mokykloje. Mokėsi chorvedybos. Po metų studijų buvo paimtas tarnauti į armiją. Grįžęs po armijos, mokėsi toliau. 
Abu tėvus prarado jaunystėje. Tarnaudamas armijoje, gavo žinią, jog mirė mama, o po dviejų studijų kursų –   vėl pasiekė liūdna žinia. Tragiškai žuvo tėtė. Liko 3 vaikai. Vyriausias Gintautas įsidarbino muzikos mokytoju Balbieriškio vidurinėje mokykloje, taip pat dirbo Prienų rajono mokyklose.  
Netrukus vedė. Kurį laiką su žmona gyveno Krokialaukyje  uošvijoje, vėliau Šilavote. Žmonai gavus paskyrimą į Alytaus rajoną,   teko pasirinkti – Punią ar Makniūnus? „Pasirinkome Punią“, – pasirinkimu džiaugėsi G. Šmitas. Taigi, nuo 1987 m. su žmona vyras kūrėsi Punioje. „Pradžioje gyvenome pas vargonininką, kuris nuomojo būstą, nes laukėme, kol mokytojams pastatys butus. Tą pačią dieną gavome du pasiūlymus: žmona parėjusi pasakė, kad mūsų butas jau pastatytas, o man kolūkio pirmininkas pasiūlė apsigyventi skydiniame name. Pasitarėme ir nusprendėme rinktis namą,  kuriame  gyvename iki šiol,“ – kalbėjo G. Šmitas.

Ryšys su muzika
Akordeono Gintautas iš rankų nepaleidžia jau 45 metus. „Prisimenu save vaiką, kuomet sėdėdamas verandoje akordeoną tampydavau“, – kalbėjo muzikantas. Vyras sako, kad dėkingas tėvams, kurie įžvelgė jo gabumus muzikai ir nupirko armonikėlę. O rimtesnis muzikavimas prasidėjo dar mokantis vidurinėje mokykloje. „Tuometinis muzikos mokytojas Vincas Vinikaitis subūrė akordeonininkų ansamblį, kuriame ir Gintautas grojo. Taip užsimezgė ryšys su muzika“, – kalbėjo pašnekovas. Gintautas pasakoja, kad 10 klasėje subūrė keleto žmonių grupę, su kuriais pradėjo muzikuoti jubiliejuose, vestuvėse.

G. Šmito vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Punelė“ yra tituluočiausia kapela iš Alytaus rajono. Pirmą kartą televizijos laidoje „Duokim garo“ pasirodžiusi 2001 m., 2012 m. tapo čempione. Kitose Lietuvos televizijos laidose, tokiose kaip „Būk artistas“, „Geras ūpas“, kaimo kapelų varžytuvėse „Grok Jurgeli“, užėmė prizines vietas. Išleido 3 kompaktines plokšteles.

„Punelės“ istorija
Apsigyvenęs Punioje, G. Šmitas dirbo mokykloje muzikos mokytoju,   taip pat įsidarbino kultūros namuose. „Punelei“ gimti kibirkštį įžiebė gera žinia, kad Punioje yra muzikuojančių žmonių. „Pabandžiau juos suburti. Kolektyve grojo 3 smuikininkai, kontrabosistas, būgnininkas iš Žagarių, ir  aš – akordeonu. Su tais  diedukais,  tuomet buvau aš jaunas, ir prasidėjo muzikavimas“, – su humoru kalbėjo   „Punelės“ siela G. Šmitas. Jau tada kapela įkėlė koją į Lietuvos televiziją, dalyvavo laidoje „Būk artistas“.
Laikui bėgant, keitėsi kapelos sudėtis. Prie jos prisijungė nauji nariai. Su pučiamaisiais instrumentais groja broliai Algimantas ir Dainius Juozapavičiai, gimę ir augę Punioje. Kolektyvą papildė muzikalaus balso savininkas, buvęs vargonininkas Gintautas Vėsa. Tad dabartinės  7  narių sudėties „Punelė“ koncertuoja daugiau kaip 15 metų. 
Paklaustas, kaip pavyksta išlaikyti kolektyvo narius ir įkvėpti juos groti, G. Šmitas sako: „Kolektyvo žmonių prigimtis yra muzikuoti, jie nori dainuoti, ir šis noras kyla iš širdies. Tuomet nereikia prievartos ar raginimų. „Punelės“ kolektyvo nariai tikri muzikos entuziastai.“  Pasak Gintauto, kapelai išskirtinumo suteikia  triūbų  skambėjimas. „Dabar turime naują narį  Rikantą  Žūką, kuris groja su akordeonu ir pagyvina kapelos bendrą darbą. Puikiai į kolektyvą įsiliejo  jaunasis būgnininkas Edvinas Švipas. Kontrabosu groja Kęstutis Kaškonas,  kuris labai gerai jaučia muziką. Pasakau, kokia tonacija, ir jis groja“, – savo kapelos nariais džiaugėsi vadovas Gintautas.
G. Šmitas turi svajonių. Artimiausia – kompaktinio disko išleidimas ruošiantis kitais metais minėti kapelos 35 metų veiklos jubiliejų.  Disko leidybos darbai jau įpusėję. „Visko turime: ir instrumentų, ir norą muzikuoti“, – apie ateitį kalbėjo „Punelės“ vadovas. Bet daugumą klausytojų kamuoja vienas klausimas: o kodėl kapeloje nėra moters? Gal atsiras? Gintautas linksma, bet griežta gaida atsako: „Gyvenime mums moterų reikia, bet kolektyve – ne.“

„Punelė“ turi kuo didžiuotis
G. Šmito vadovaujama liaudiškos muzikos kapela „Punelė“  yra   tituluočiausia kapela iš Alytaus rajono. Pirmą kartą televizijos laidoje „Duokim garo“ pasirodžiusi 2001 m., 2012 m. tapo čempione.  Kitose Lietuvos televizijos laidose, tokiose kaip „Būk artistas“,  „Geras ūpas“, kaimo kapelų varžytuvėse „Grok Jurgeli“, užėmė prizines vietas.  Išleido 3 kompaktines plokšteles. 
Telieka  palinkėti kapelos vadovui ir jos nariams kuo didžiausios stiprybės ir neblėstančio entuziazmo, kuriant naujas dainas ir dalyvaujant daugybėje švenčių! Mes jus labai labai mylime!

Danielius Jakubavičius

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: